spravy.sk spravy.sk

Vettel nesúhlasí s Brawnom, ktorý skritizoval smer, akým sa F1 ubrala v roku 2017
zdroj: TASR

Vettel nesúhlasí s Brawnom, ktorý skritizoval smer, akým sa F1 ubrala v roku 2017

Sebastian Vettel nesúhlasí s kritikou, ktorú vyjadril šéf Formuly 1, Ross Brawn. Ten sa vyjadril, že v roku 2017 bolo chybou zrýchliť monoposty a dodať im čo najviac prítlaku.

V roku 2021 nastane vo Formule 1 zmena pravidiel. Týmito reguláciami by sa malo zlepšiť nasledovanie monopostov a taktiež aj predbiehanie. Brawn skritizoval smer, ktorým sa Formula 1 začala udávať v roku 2017. Na žiadosť Grand Prix Drivers´ Association (GPDA), sa síce monoposty zrýchlili a vyzerali omnoho lepšie ako predtým, no akosi sa pozabudlo na možné následky zvýšenia prítlaku.

„Autá medzi rokmi 2016 a 2017 zaznamenali neuveriteľný progres v oblasti prítlaku. Je potrebné sa nad tým zamyslieť, pretože sa to stalo z dôvodov, ktorým absolútne nerozumiem. Všetci si mysleli, že monoposty budú rýchlejšie a zlepší sa šou. V skutočnosti to však bolo oveľa horšie, pretože sa autá nevedeli nasledovať,“ povedal Brit.

Súčasným riaditeľom GPDA je Sebastian Vettel. Na otázku pre motorsport.com, či súhlasí s tým, že tento krok bol omylom, odpovedal: „Vôbec nie. Myslím si, že autá sú od roku 2017 oveľa krajšie a rýchlejšie. Predtým to bolo pomalé. Mali sme veľmi malý odpor a na rovinke to bolo fajn, ale to pre nás nie je vzrušujúce. Nemyslím si, že to bol zlý krok,“ zhodnotil Nemec.

Vettel má pocit, že monopostom najviac ubližuje ich váha. „Z môjho pohľadu bolo nesprávnym krokom to, že sa autá stali veľmi ťažkými. Pravdepodobne to však súvisí s bezpečnosťou a pohonnou jednotkou. Domnievam sa, že to je ten najväčší rozdiel, obzvlášť, ak porovnáte ako vyzerá Formula 1 teraz, a ako tomu bolo pred desiatimi resp. dvadsiatimi rokmi,“ dodal pilot Ferrari.

Nico Hülkenberg
si myslí, že aj predtým bolo náročné nasledovať monopost jazdiaci pred ním. Uznal, že od roku 2017 to však bolo omnoho zložitejšie. „Úprimne povedané, za tých desať rokov, čo pôsobím vo Formule 1, bolo vždy ťažké nasledovať auto pred vami. Mám pocit, že od roku 2017 to je ešte náročnejšie. Či to bola chyba? Neviem. Nechcem zachádzať do detailov,“ povedal jazdec Renaltu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ross Brawn

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac