spravy.sk spravy.sk

Kubica o záhade, prečo sa auto správa vždy inak
zdroj: TASR/AP

Kubica o záhade, prečo sa auto správa vždy inak

Robert Kubica je v tomto roku najslabším jazdcom v štartovom poli. Na rozdiel od svojho kolegu Georga Russella už síce získal jeden bod, ale pomohla mu zhoda okolností a inak je od neho pravidelne pomalší. V kvalifikácii často stráca aj viac ako sekundu.

"V tomto roku som už veľakrát povedal, že toto auto bolo veľmi ťažké a veľmi komplikované," uviedol Poliak. "Jedna z vecí, ktorá mi chýba najviac, je konzistentnosť jeho prejavu a toho, ako sa správa. Nie je najjednoduchšie a nemá veľmi dobrý prítlak, ale nemalo by tak meniť výkon, prípadne pocit, ktorý v ňom mám, a to aj z jednej časti víkendu na druhú."

Podľa Kubicu sa tieto veci nedajú vysvetliť zmenou podmienok na trati, prípadne zmenou počasia. Jednoducho vyjde z garáže, príde na trať a sám je zvedavý, aké to bude tentoraz. "Nehovorím, že auto ako také je nekonzistentné, ale grip, ktorý ponúka, je nekonzistentný. Podľa mňa to vlastne ani nebude o aute. Ani neviem, ako by som to v skratke opísal. Podľa mňa to nie je o vlastnostiach auta a o aute samotnom."

Tak o čom potom? O pneumatikách? "Hovorím len to, že opustím garáž a auto sa zrazu správa inak. Aký rozdiel môžem na 400 metroch smerom k prvej zákrute spraviť na pneumatikách? Gumy sú také, že ich vieme dostať do optimálneho pracovného okna, ale možno ich tam nedostaneme. Napríklad v Mexiku som to zvládol. Prvé tri zákruty som prešiel pomalšie a auto bolo dobré."

"Potom som garáž opustil v nedeľu a balans bol celkom iný. Aj inžinieri mi počas kola smerom na rošt povedali, že auto je celkom iné a ja som im to len potvrdil: áno, správa sa inak. Chápem aj pohľad novinárov, že pneumatiky majú veľký vplyv. Ale keď vyjdem z garáže, najskôr idem rovno, potom spravím dve zákruty a gumy by mali byť vždy v zásade rovnaké..."

"Tieto majú veľmi malé pracovné okno. Nie je to tak, ako kedysi. Každý si musí dávať pozor na to, aby udržal rovnaké teploty a tlaky. Podľa mňa by to však nemalo mať taký veľký vplyv na pocit v aute, prípadne na aktuálny grip," dodal Robert Kubica.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Robert Kubica

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac