spravy.sk spravy.sk

Tresty za niektoré priestupky budú od budúceho roku miernejšie
zdroj: TASR/AP

Tresty za niektoré priestupky budú od budúceho roku miernejšie

Pravidlá Formuly 1 sa neprestajne vyvíjajú a aj keď sa po skončení tejto sezóny nemá nič dramaticky zmeniť, vo viacerých statiach regulí sme svedkami evolúcie.

Ako informuje stránka RaceFans, pretekári budú môcť dostať miernejšie tresty napríklad za uliaty štart, ale okrem toho aj za neabsolvovanie povinného preváženia. 

Neskôr spomínanú situáciu sme v tomto roku zažili už dvakrát: keď sa Pierre Gasly a Sergio Pérez nedostavili na preváženie a na ich autách sa následne začalo pracovať, museli do pretekov vstupovať z boxovej uličky. V budúcom roku budú tento prehrešok riešiť komisári, ktorí budú mať možnosť udeliť aj miernejší trest.

Okrem toho sa upravil aj článok o uliatych štartoch. Dnes je to tak, že komisári pretekárovi za toto previnenie udelia buď trest prejazdom boxovou uličkou alebo desaťsekundový trest stop/go. Od budúceho roku budú mať k dispozícii aj päť- alebo desaťsekundové tresty.

Nuž a mierne upravené bolo aj pravidlo hovoriace o tom, že pretekári, ktorí postúpia do Q3, musia do pretekov vstúpiť s pneumatikami, s ktorými zaznamenali najlepší čas v Q2. Platilo to aj pre tých jazdcov, ktorí napokon z nejakého dôvodu štartovali z pitlane, ako v Taliansku Kimi Räikkönen.

Ten dostal za nasadenie iných gúm desaťsekundový trest stop/go, ale od budúceho roku si už jazdec v takomto prípade bude môcť vybrať štart s akýmikoľvek pneumatikami.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Pravidlá

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac