spravy.sk spravy.sk

V McLarene majú radosť z rozpočtového stropu
zdroj: twitter.com

V McLarene majú radosť z rozpočtového stropu

Formula 1 bude mať od roku 2021 nové pravidlá, ktoré budú doplnené nezvyčajnou novinkou, konkrétne rozpočtovým stropom. Na nadobudnutie konkurencieschopnosti bude môcť každý minúť "len" 175 miliónov dolárov ročne a predpokladá sa, že veľké stajne by to mohlo trochu pribrzdiť.

"Veľké tímy však vo svojej pozícii nie sú len preto, lebo majú viac peňazí," upozornil šéf McLarenu Andreas Seidl. "V porovnaní s nami odvádzajú aj lepšiu prácu. Rozpočtový strop je napriek tomu dôležitý, pretože je to jediná šanca na to, ako by sme v budúcnosti mohli vytvoriť rovnaké podmienky pre všetkých. Chvíľu však určite potrvá, kým sa vychytajú všetky muchy."

"Nie je žiadnym tajomstvom, že sme boli fanúšikmi nových pravidiel, FIA a FOM sme výrazne podporovali," pokračoval Nemec, ktorý v budúcom roku ešte žiadne zázraky nečaká. "Najlepšie tímy odvádzajú lepšiu prácu a lepší budú aj v roku 2020. Vďaka tomu budú automaticky o niečo vpredu."

Ohľadom ďalšej budúcnosti sa však Seidl až tak neobáva. Vie, že veľkí investujú v budúcom roku - v poslednom bez rozpočtového stropu - veľa peňazí, no nejde len o to: "Máme aj iné obmedzenia týkajúce sa práce vo veternom tuneli a za pomoci CFD. V týchto oblastiach vieme odviesť len určité množstvo roboty a podľa mňa teda nie je až taký problém v tom, že v budúcom roku nebude platiť rozpočtový strop."

Situácia sa bude mať tak, že finančné informácie za rok 2021 budú musieť všetci podať najneskôr do marca 2022. Potom sa na nich pozrú ľudia z Medzinárodnej automobilovej federácie, Manažmentu F1 a finanční odborníci z Deloitte. Keď sa nájdu nezrovnalosti a potvrdí sa úmyselné porušenie stanovených pravidiel, podľa Ross Brawna prídu najtvrdšie tresty a napríklad aj odobratie prípadného titulu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: McLaren

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac