spravy.sk spravy.sk

Formula 1 predstavila plán: Do roku 2030 chce byť uhlíkovo neutrálna
zdroj: TASR/AP

Formula 1 predstavila plán: Do roku 2030 chce byť uhlíkovo neutrálna

Formula 1 predstavila plán, podľa ktorého chce byť do roku 2030 uhlíkovo neutrálna. Pre porovnanie Európska únia si podobný cieľ vytýčila do roku 2050, ale napríklad McLarenu ako spoločnosti sa to podarilo dosiahnuť už v roku 2016.

Plán Formuly 1 prišiel po dvanástich mesiacoch intenzívnej práce zo strany FIA, expertov na udržateľnosť, tímov Formuly 1, promotérov a partnerov, pričom výsledkom má byť dosť ambiciózne dielo.

Cieľom uhlíkovej neutrality je dosiahnuť rovnováhu medzi emisiami uhlíka a na druhej strane ich pohlcovaním, o ktoré sa starajú prírodné systémy ako pôda, lesy a oceány, ale napríklad aj umelo vytvorené systémy.

Problém je v tom, že prírodné zachytávače ročne pohltia od 9,5 do 11 gigaton CO2, avšak v roku 2017 sme ich do atmosféry vypustili až 37,1 gigaton. A to je už poriadny nepomer, takže ľudstvu ako takému sa nedarí zmierniť otepľovanie planéty.

Formula 1 chce ísť aj preto príkladom a informáciu dostať medzi široké masy ľudí. Šport ako taký plánuje pokračovať v intenzívnom vývoji motorov, ktoré by mali byť čoraz ekologickejšie. V tejto súvislosti si treba uvedomiť, že dosah týchto krokov môže byť veľký, pretože viac ako miliarda z celkového počtu 1,1 miliardy vozidiel na svete je poháňaná spaľovacími motormi.

Jednotlivé podujatia Formuly 1 by mali byť udržateľné do roku 2025. To znamená, že sa na nich nebude používať žiadny jednorazový plast, pričom všetok odpad bude opätovne využívaný, recyklovaný, prípadne kompostovaný.

"Formula 1 predstavila v priebehu svojej vyše 70-ročnej histórie viacero technológií a inovácií, ktoré pozitívne prispeli spoločnosti a pomohli bojovať s uhlíkovými emisiami," povedal Chase Carey. "Počnúc prelomovou aerodynamikou až po zlepšenie konštrukcie bŕzd, z čoho profitovali stovky miliónov áut, ktoré máme na cestách."

"Len málo ľudí vie, že naše súčasné hybridné pohonné jednotky sú najefektívnejšie na svete, vyšší výkon dosahujú pri použití menšieho množstva paliva a tým pádom produkujú menej CO2, ako ktorékoľvek iné auto," hovoril ďalej Američan, podľa ktorého sa k týmto krokom musia pridať "všetky organizácie".

"FIA víta túto iniciatívu Formuly 1," uviedol prezident FIA Jean Todt. "Nie je to povzbudzujúce len pre budúcnosť motoršportu, ale môže to mať veľký prínos aj pre spoločnosť ako celok."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: FIA

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac