spravy.sk spravy.sk

Pohonné jednotky vyprodukujú len 0,7 percenta celkových emisií F1
zdroj: Formula 1

Pohonné jednotky vyprodukujú len 0,7 percenta celkových emisií F1

Formula 1 ako taká v utorok rozvírila pokojné vody a prezentovala svoju novú stratégiu zelenšej budúcnosti. Šport ako taký oznámil, že do roku 2030 chce vykázať uhlíkovú neutralitu, teda vyprodukovať len toľko CO2, ktorý dokáže na druhej strane nejakým spôsobom pohltiť - laicky povedané.

V tejto súvislosti je však zaujímavé pripomenúť, že samotné monoposty produkujú minimum emisií a starajú sa len o 0,7 percenta celkovej uhlíkovej stopy tohto športu, teda o 1 796 ton z celkového množstva 256 551 ton pre rok 2019.

Asi nie je prekvapujúce, že o najvyššiu produkciu oxidu uhličitého sa stará logistika, ktorá v rebríčku kraľuje so 45 percentami, teda s viac ako 115 000 tonami CO2, pričom podľa F1 tu patrí všetok "cestný, letecký a lodný transport vrátane presunu výbavy tímov, výbavy F1, výbavy Paddock Clubu a pretekárskych pneumatík."

Na druhom mieste je s 27 percentami "biznis-cestovanie", kde zahŕňame všetky emisie spojené s transportom všetkých jednotlivcov, ako aj vplyv ich ubytovania v hoteloch, pričom tu sa okrem zamestnancov tímov započítavajú aj zamestnanci hlavných partnerov podujatí.

Všetkým tímovým továrňam, zariadeniam či kanceláriám patrí až tretie miesto, pretože vyprodukujú "len" 19,3 percent celkového množstva oxidu uhličitého, teda necelých 50 000 ton.

Na predposlednom mieste sú operačné činnosti týkajúce sa zorganizovania podujatí (7,3 percent), teda vplyv týkajúci sa zabezpečenia televíznych prenosov, vplyv podporných sérií ako F2 a F3, fungovanie Paddock Clubu či spotreba elektrickej energie.

Nuž a najmenší vplyv na produkciu CO2 majú v súčasnosti pohonné jednotky monopostov Formuly 1. Emisie dvadsiatich áut na všetkých 21 veľkých cenách, ale aj na predsezónnych, sezónnych a posezónnych testoch, predstavujú iba 0,7 percenta z celkového balíka.

Teoreticky by sa mohlo zdať, že na posledne menovanej oblasti ani nie je potrebné pracovať, ale nie je tomu tak: ak Formula 1 pomôže vyvinúť ekologickejšie a zelenšie technológie, ktoré budú následne aplikovateľné v miliarde osobných automobilov po celom svete, môže mať na zlepšenie celkovej situácie aj dodatočný nepriamy vplyv.

Celý aktuálny materiál z dielne F1 v *.pdf nájdete tu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Liberty Media

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac