spravy.sk spravy.sk

Wolff nevie zaručiť zotrvanie Mercedesu v F1
zdroj: Mercedes

Wolff nevie zaručiť zotrvanie Mercedesu v F1

Mercedesu sa vo Formule 1 darí. Vzhľadom na to, koľko peňazí zinkasuje od Manažmentu F1 a koľko ďalších dostane od svojich sponzorov, nepotrebuje investovať horibilnú sumu. Na druhej strane mu to však prináša celosvetovú slávu, zlepšovanie mena a veľmi zaujímavý nárast počtu predaných áut.

Aj napriek tomu však nie je isté, či značka v športe ostane aj po roku 2020. Onedlho začne pôsobenie v sérii Formula E a nie je vylúčené, že predstavenstvu Daimleru sa táto alternatíva bude pozdávať viac. V zásade je všetko v rukách týchto ľudí.

"Všetko nasvedčuje tomu, že ostaneme," povedal Toto Wolff v rozhovore pre Motorsport.com. "Nie je to však zaručené. Sme uprostred rozhovorov o novej Concorde Agreement. Nuž a okrem toho diskutujeme aj o vývoji automobilového trhu a vplyvu tejto skutočnosti na šport."

"Akým smerom sa bude automobilový svet uberať? V akej forme je Formula 1 relevantná ako platforma zábavy a technológie? Chceme ako značka, ktorej prvé auto bolo pretekárske auto, ostať na tejto platforme dlhodobo?"

"Existuje model Ferrari, ktorý hovorí: 'My to budeme robiť navždy. Staviame totiž pretekárske autá i cestné autá'. Iný model však hovorí: 'Za nami je veľmi úspešná séria. Nemáme tu viac čo dokázať. Pôjdeme robiť niečo iné'. Obe tieto stratégie sú absolútne hodnoverné a možné," zdôraznil Wolff.

V konečnom dôsledku pôjde o to, ako budú uvažovať šéfovia na najvyšších etážach Mercedesu. Tým sa skutočne môže zdať, že strieborní už v F1 nemajú čo dokazovať. Vyčerpali potenciál tejto alternatívy a poberú sa inde. Navyše by ešte dlhé roky mohli ťažiť z reklamnej hodnoty toho, ako všetkých prevalcovali.

Toto Wolff to však vidí inak. "Ak by sme dnes urobili prieskum týkajúci sa toho, ktoré tímy Formuly 1 sú najúspešnejšie, najviac ľudí by povedalo, že Ferrari. A to všetko preto, lebo Ferrari bolo v popredí a bolo konkurencieschopné počas 50 rokov."

Podľa Rakúšana preto treba uvažovať aj takto. Ak niekto dokáže byť silný a úspešný dlhé roky, má to svoju cenu. "A úspech môže byť premenlivý. Môže sa stať, že niekedy skončíte aj tretí," pripomenul Wolff. "Pochopiteľne, že aj ako značka zvyknutá na úspech by sme museli mať reálne očakávania a museli by sme si uvedomiť, že nevyhráme každý rok. Nie je to jednoduché..."

Mercedes už pre rok 2021 uzavrel motorové dohody s McLarenom, Racing Pointom i Williamsom, takže v hre by mal ostať. Možno však len v pozícii dodávateľa motorov, ale Wolff by to takto nevidel. Buď všetko alebo nič.

"Budeme zásobovať štyri tímy, vrátane nás. Môžete byť tehotná alebo nebyť tehotná, nie napoly tehotná. Teda buď v tejto platforme ostaneme alebo neostaneme," skonštatoval Toto Wolff. "Ale ak by sa tak stalo a odišli by sme, tak dôsledkom by bolo aj pozastavenie zákazníckych dodávok motorov."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac