spravy.sk spravy.sk

Hill vs Schumacher: Od slávnej bitky v Adelaide uplynulo 25 rokov (VIDEO)
zdroj: FOM/YouTube

Hill vs Schumacher: Od slávnej bitky v Adelaide uplynulo 25 rokov (VIDEO)

Ročník 1994 bol bujarý a do myslí fanúšikov sa natrvalo zapísal nezmazateľným písmom. V jeho úvode kraľoval Michael Schumacher, ktorý získal v prvých siedmich veľkých cenách 66 bodov zo 70 možných. Šesťkrát vyhral a raz skončil druhý.

Svet medzitým prišiel o Ayrtona Sennu s Rolandom Ratzenbergerom a nad športom sa vznášali čierne mračná. Damon Hill mal po rovnakom období len 29 bodov a zdalo sa, že o titule je predčasne rozhodnuté. Avšak nebolo.

Na VC Veľkej Británie skončil následne Hill prvý a Schumacher druhý, ale Nemec spolu s ďalšími troma jazdcami porušil pravidlo o čiernych vlajkách a následne bol diskvalifikovaný, pričom FIA mu okrem toho zakázala štart v ďalších dvoch podujatiach.

Pôvodne mal vynechať domácu VC Nemecka a VC Maďarska, no kvôli prebiehajúcemu odvolaciemu procesu dostal možnosť nastúpiť. Ľudí z FIA však neobmäkčil a nakoniec si trest odpykal v Taliansku a Portugalsku. Situácia sa vyvinula tak, že pred posledným víkendom v austrálskom Adelaide to bolo na body odrazu už len 92:91.

"Nechcem to nazvať bojom," zaspomínal si na dané obdobie Damon Hill, ktorého slová cituje stránka F1 Insider. "Povedal by som, že s Michaelom som zviedol intenzívne súťaženie s vrcholom v Adelaide 1994."

V Adelaide jazdil Schumacher pred Hillom, avšak spravil jazdeckú chybu, mierne ťukol múr a jeho britský súper zaútočil. To sa však Michaelovi nepozdávalo, zavrel ho a zrodila sa kolízia, po ktorej napokon obaja vypadli. Fanúšikovskú obec to totálne rozpoltilo.

"Ja tento manéver ani dnes neviem posúdiť objektívne," pokračoval Hill. "Preto to radšej prenechám iným. Viem povedať len to, že ak by som titul vyhral týmto spôsobom, nebol by som naň veľmi hrdý."

Po rokoch si však z toho už až takú ťažkú hlavu nerobí. "Prehral som s niekým, kto nakoniec odjazdil 300 veľkých cien a získal sedem titulov. To nie je hanba. Michael bol kúzelník za volantom. Najneskôr od roku 1995 mi to už bolo jasné."

"Vždy dokázal zájsť za limit auta, ale napriek tomu ostal na trati. Pre mňa to bolo zničujúce a viedlo to k tomu, že som do našich súbojov miestami išiel premotivovaný. Môj rešpekt voči nemu neprestajne stúpal a aj preto som mu tlieskal, keď na Nürburgringu vyhral z jednej zo zadných priečok."

"V tom čase ma dostal až na môj limit, pričom bez neho by som sa k nemu možno nepriblížil. Za to som mu vďačný. Vždy, keď som si myslel, že ho už mám, udrel o to silnejšie," dodal Damon Hill.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Damon Hill

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac