spravy.sk spravy.sk

Honda si želá férové preteky s rešpektovaním pravidiel F1
zdroj: Red Bull Content Pool

Honda si želá férové preteky s rešpektovaním pravidiel F1

V posledných týždňoch sa začalo veľa diskutovať o tom, či Ferrari vedome neporušovalo motorové pravidlá. Objavili sa tézy o tom, že cez prietokový merač dokázali červení dostávať väčšie množstvo paliva, ako bolo povolené, ibaže všetko je to len v rovine teórie.

Nikto to nevie dokázať a jediným náznakom môže byť slabší výkon z Veľkej ceny USA, ktorá sa konala ihneď po vydaní technickej direktívy prísne zakazujúcej takéto počínanie. Ak bude Ferrari strácať v Brazílii i v Abú Zabí, bolo by to už omnoho podozrivejšie.

V Honde sa týmto zatiaľ nechcú príliš zaoberať, ale situáciu pozorne sledujú. "Existuje niekoľko spôsobov zvýšenia výkonu motora i šasi," povedal pre Motorsport.com technický riaditeľ Hondy Tojoharu Tanabe. "Dajú sa využívať šedé zóny a rôzne techniky, veci ohľadom paliva, spaľovanie oleja a podobne."

"Mimoriadne nám ide o to, aby sme zvádzali férové preteky a rešpektovali pravidlá Formuly 1. Taká je naša túžba. Nuž a na to, aby sme mali čisté a férové preteky, potrebujeme dohľad FIA. Niektoré tímy a niektorí ľudia možno špekulujú o veciach, vďaka ktorým by si dokázali zlepšiť výkon."

"Požiadame o ujasnenie a ak povedia 'nie', tak nič také nenasadíme," pokračoval Tanabe. "Niekto iný to možno takto robil, ale ak FIA povie 'nie', tak s tým možno prestane a budeme mať čisté súperenie."

Pravidlá nikdy nebudú napísané dosť presne na to, aby v nich nikto nenašiel šedú zónu. S každým slovkom sa totiž dá pohrať a vysvetliť si ho po svojom, takže šikovní inžinieri si nájdu cestičky.

"Je to tak. Ak si však niekto myslí, že niečo nie je jasné, možno by sa mal FIA spýtať, či áno alebo nie. Treba získať ujasnenie, či sa takto dá alebo nedá pokračovať. V pravidlách je mnoho slov a sú tam opísané špecifické veci, ale je takmer nemožné ujasniť v nich všetko. No na druhej strane je dobré mať všetko ujasnené," dodal Tojoharu Tanabe.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Honda

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac