spravy.sk spravy.sk

Wolff prezradil, ako prišiel do Mercedesu: Vôbec nemal byť šéfom tímu
zdroj: Mercedes

Wolff prezradil, ako prišiel do Mercedesu: Vôbec nemal byť šéfom tímu

Toto Wolff bol kedysi aktívnym pretekárom, ale všimol si, že na tých najlepších nemá. Priznal to celkom otvorene a aj preto sa ubral inou cestou; vedomosti, ktoré v oblasti motoršportu nadobudol, však nevyhodil z okna a využil ich pri svojej investorskej kariére.

Po roku 2010 sme ho registrovali aj ako spolumajiteľa Williamsu, pričom v tomto tíme zjavne videl potenciál. Následne ho však oslovil Mercedes, ale nie s tým, aby viedol stajňu strieborných šípov. Dieter Zetsche ho ako šéf Daimleru žiadal len o radu.

"Ako externého človeka ma poprosili o posúdenie, či organizačná štruktúra a zdroje Mercedesu postačia na naplnenie ich očakávaní, teda na boj o titul," prezradil Wolff pre Motorsport-Total.com spomínajúc na rok 2012.

"Napokon som dospel k tomu, že som povedal: 'Pracujete s podobnou organizáciou, podobnou štruktúrou i s podobnými zdrojmi, ako Williams. A vo Williamse je mojim cieľom dostať sa do top 5. Vidím tu teda rozpor medzi očakávaniami a tým, čo je reálne možné'."

Zetsche Wolffa vypočul a uznal, že pravdepodobne má pravdu. Od roku 2013 výrazne zainvestoval a postavil mohutný tím, pričom zjavne sa tak stalo v správny čas. Od ročníka 2014 začali platiť nové pravidlá, z ktorých strieborní od toho okamihu ťažia.

Rakúšan v tom čase vôbec netušil, že v budúcnosti bude stáť pri úspechoch Mercedesu: "Išlo len o môj externý názor. Pokúsil som sa poukázať na niektoré veci a prezentovať svoj pohľad - bez toho, aby som 'rozbil porcelán'."

"V tom čase som bol ešte len rok vo Williamse a v spomínanej sezóne sme vyhrali jedny preteky (Pastor Maldonado v Barcelone 2012, pozn. red.). Zetsche mi položil otázku, ako je možné, že Williams i Mercedes vyhrali v danom ročníku jednu veľkú cenu. Spýtal sa na to, s akými zdrojmi pracujeme. Nuž a nakoniec to boli rovnaké zdroje," usmial sa Toto Wolff.

Dnes sa už ani nechce veriť tomu, že Mercedes a Williams mohli mať v roku 2012 rovnaké zdroje. Od toho okamihu jedna z týchto stajní rozpočet dramaticky navýšila, druhá mala naopak finančné problémy a postupom času do hry investovala čoraz menej a menej. Dnes je z nich najsilnejší a najslabší tím v hre.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac