spravy.sk spravy.sk

Vettel schvaľuje zelenú cestu F1: Je načase!
zdroj: twitter.com

Vettel schvaľuje zelenú cestu F1: Je načase!

Formula 1 pred niekoľkými dňami predstavila plán týkajúci sa toho, že od roku 2030 chce vykazovať uhlíkovú neutralitu. V jednoduchosti to znamená, že tých vyše 256 000 ton oxidu uhličitého, ktoré ročne jej fungovanie vyprodukuje, bude musieť na druhej strane nejako "pohltiť".

Vieme, že CO2 pohlcujú napríklad lesy, ale aj pôda či moria, no v súčasnosti to zďaleka nestačí na pohltenie celej produkcie. V konečnom dôsledku to prispieva ku globálnemu otepľovaniu a kompetentní si uvedomujú, že je čas konať. Sebastiana Vettela tieto kroky veľmi potešili.

"Je fajn vidieť, že kompetentní, ktorí stoja za rozhodnutiami a veci vedia zmeniť, na tú zmenu skutočne aj myslia," povedal Nemec. "Myslím si, že je to ambiciózny cieľ. Súčasne by som bol rád, ak by bolo mnoho týchto stanovených cieľov dosiahnutých ešte o niečo skôr. Podľa mňa je to v tejto dobe nutnosť a nemôžeme si dovoliť čakať. Ale určite sa to uberá správnym smerom."

Európska únia ako celok chce uhlíkovú neutralitu dosiahnuť v roku 2050, čo je ešte poriadne ďaleko. Súčasne si treba uvedomiť, že je to najpokročilejšia časť sveta a z hľadiska počtu obyvateľov tvorí len zlomok svetovej populácie. Ostatné kúty sveta sa pridajú až neskôr, ak teda vôbec.

Formula 1 môže byť podľa Vettela veľmi dobrým príkladom pre to, aby si potrebu týchto krokov začal uvedomovať každý fanúšik zo všetkých častí sveta. "Šport, ktorý tak milujeme, sa volá motoršport, pretože v našom aute máme motor. Je teda pravdepodobné, že sa toho hneď každý chytí, bude nás chcieť kritizovať a bude hovoriť o podvode alebo klamstve."

"Celkovo by sme sa však nemali koncentrovať na to, čo možno niekto nerobí, ale skôr na to, čo vieme robiť inak a čím sa vieme postarať o zmenu. A toto platí tak pre každého jednotlivca, ako aj pre nás ako šport."

"Výzvy sú celkom zrejmé. Chceme zlepšiť šport, zlepšiť šou a zvýšiť vášeň založenú na hodnotách, ktoré zdieľame už tak dlho. Ale na druhej strane to potrebujeme spraviť udržateľne. Podľa mňa je to obrovská výzva, ale ako som povedal, je načase!" dodal Sebastian Vettel.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac