spravy.sk spravy.sk

Marko je nespokojný, finančný trest pre Ferrari považuje za vtip
zdroj: Red Bull Content Pool

Marko je nespokojný, finančný trest pre Ferrari považuje za vtip

Keď boli krátko pred Veľkou cenou Abú Zabí objavené nezrovnalosti v množstve paliva, ktoré mal mať v aute Charles Leclerc, Helmut Marko varoval, že to nedovolí len tak zamiesť pod koberec. Povedal to ešte počas rozhovorov na štartovom rošte.

V celom prípade išlo o to, že Ferrari natankovalo Leclercovi o 4,88 kg paliva viac, ako deklarovalo. Nuž a či chceme alebo nie, zaváňa to snahou o podvádzanie. 

Množstvo paliva, ktoré bolo v aute "navyše", by totiž teoreticky nemuselo prejsť cez prietokový merač a do spaľovacieho procesu sa dostať inou cestou. Prípadne ho nejakým trikom dostať aj cez merač, pretože aj keď ten meria na frekvencii 20 000 Hz, vraj tu existuje priestor pre jeho oklamanie.

Do situácie však detailne nevidíme a bolo by zbytočné špekulovať, no komisári udelili Ferrari pokutu vo výške 50 000 eur, aj keď sa všeobecne očakávalo diskvalifikovanie. Helmut Marko s týmto verdiktom vôbec nebol spokojný.

"Máme predsa stanovené jasné pravidlá. Tento mierny trest za takýto priestupok je vtip," povedal Helmut Marko pre Auto Bild Motorsport. "Vznikol tu rozdiel, ktorého príčinu nepoznáme."

"Ide o férovosť, o dodržiavanie pravidiel i o to, aby bolo k všetkým tímom pristupované rovnako. Motor Ferrari bol postavený na pranier kvôli viacerým veciam, ktoré sa pravdepodobne nachádzajú v šedých zónach. V skutočnosti však proti tomu nebolo nič podniknuté."

"Ak budeme mať v budúcom roku opäť pochybnosti, že sa objavujú nezrovnalosti či podvody, rozhodne prídeme s protestom. Potom bude musieť Ferrari všetko ukázať a FIA sa s tým bude musieť adekvátne zaoberať," dodal Marko.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac