spravy.sk spravy.sk

Podľa Binotta mal Mercedes "perfektný koncept"
zdroj: Scuderia Ferrari

Podľa Binotta mal Mercedes "perfektný koncept"

Mattia Binotto má za sebou prvú sezónu v pozícii šéfa tímu Ferrari. Nedopadlo to celkom podľa predstáv, pretože červení sa ani tentoraz netešili z titulu a v konečnom účtovaní bola ich strata na Mercedes obrovská; predstavovala 235 bodov.

"Po zimných testoch sme očakávali viac, ale auto jednoducho nebolo dosť rýchle," uviedol Talian v rozhovore pre Auto Motor und Sport. "A do týchto chvíľ sme nepochopili, čo sa stalo medzi zimnými testami a Melbourne. Zjavne sme urobili krok späť a ostatní sa zlepšili. Potom sme krok po kroku nachádzali viac a viac prítlaku. To je celé tajomstvo."

Zdalo sa, že najdôležitejší krok prišiel v Singapure. Binotto to aj potvrdil: "Singapurský balík bol najdôležitejším stavebným prvkom, ale nie jediným. Okrem toho išlo aj o lepšie pochopenie balansu auta. Singapur nám však dodal dodatočný prítlak, ktorý bol dôležitý pre zlepšenie rýchlosti v zákrutách. Ani potom sme však nemali najrýchlejšie auto, čo sa ukazovalo hlavne v pretekoch."

Nástupca Maurizia Arrivabeneho v ďalšej časti rozhovoru priznal, že Ferrari mohlo vyhrať "omnoho viac pretekov", ale na titul by to aj tak nestačilo. "Na to by sme potrebovali najrýchlejšie a najspoľahlivejšie auto, ale ani jedno a ani druhé sme nemali. Nie sme však ďaleko. Potrebujeme stiahnuť stratu a dá sa to zvládnuť."

Už predsezónne testy ukazovali, že favoriti stavili na rozdielne aerodynamické koncepty. "Perfektný koncept mal Mercedes," skonštatoval Binotto. "Mali najlepšie auto a preto získali oba tituly. Nám chýbal prítlak, ktorý je v dnešnej F1 veľmi dôležitý. Síce sme mali efektívne auto, avšak to bolo zjavne príliš málo."

V druhej časti sezóny sa na tom Scuderia snažila pracovať, autu pridala prítlak a prišla o časť výhody na rovinkách, pričom na druhej strane "sme v zákrutách nestrácali pol sekundy, ale len dve desatiny..."

A ešte jedna pálčivá otázka: Prečo bolo Ferrari len sobotným autom? "Po stránke jedného kola dokážete dodatočným gripom nových pneumatík prekryť aerodynamické deficity," odvetil Mattia Binotto. "V nedeľu však na to potom doplatíte silnejším opotrebením pneumatík."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac