spravy.sk spravy.sk

Brawn vysvetľuje odmietnutie nových gúm: Narúšali aerodynamiku áut
zdroj: TASR/AP

Brawn vysvetľuje odmietnutie nových gúm: Narúšali aerodynamiku áut

Šéf Formuly 1 pre motoršport Ross Brawn nie je príliš spokojný s tým, ako sa zachovali tímy "efjednotky". Ako sme vás už informovali, tie jednohlasne odmietli pneumatiky Pirelli pre rok 2020 a naďalej sa tak bude jazdiť s tými tohtoročnými.

"Nešťastnou vecou bol napokon cieľ pre rok 2020, podľa ktorého sa jazdci mali môcť na pneumatiky viac spoľahnúť a v pretekárskych situáciách im mali pomôcť," povedal Brawn pre RaceFans a súčasne upozornil: "Nové gumy nemali byť rýchlejšie. Pokojne mohli byť pomalšie. Nikto totiž nehovoril o tom, že nemôžu byť o niečo pomalšie, ako to, čo tu máme dnes."

Hlavný cieľ však spočíval v tom, aby sa jazdci do gúm mohli viac "oprieť" a aby sa ľahšie trafili do pracovného okna. Zdalo sa, že toto všetko sa mohlo podariť dosiahnuť, avšak prišiel aj iný problém.

"Vyzerá to tak, že zmena konštrukcií pneumatík mala vplyv na aerodynamiku niekoľkých tímov. A to všetko preto, lebo bočná stena pneumatiky a rovnako aj jej deformácia boli o niečo iné a niektoré autá to narúšalo."

"Nuž a viacero tímov sa tým nechcelo zaoberať, pretože v zásade išlo o neželaný dôsledok konštrukčnej zmeny," skonštatoval Ross Brawn. "Ja by som bol však radšej vytrvalý, bol by som za nasadenie pneumatík pre rok 2020 a za vyriešenie týchto problémov, pretože pneumatiky splnili svoje ciele. Avšak ide o rozhodnutie tímov a dopadlo to takto."

Na druhej strane však Brawn uznal, že ani gumy pre rok 2019 nie sú zlé: "Myslím si, že pretekársky šport v tomto roku nenarušili. Videli sme dobré súboje."

"Vieme, že s týmito autami je to celkovo veľmi ťažké. Pirelli musí riešiť problémy, ktoré sú v zásade spôsobované povahou áut. Ak sa dopracujeme k vľúdnejším monopostom, ktoré sa budú vedieť lepšie nasledovať, tak problémy s prehrievaním, alebo s tým, že 'môžem na to šliapať len počas jedného kola', budú určite obmedzené."

"Pneumatiky ako také sú spoľahlivé. Nikto nehovorí, že teraz dostal horšiu sadu gúm a druhá bola lepšia. Ich konzistentnosť je pozoruhodne dobrá. Vo väčšine sérií, kde majú jediného dodávateľa gúm, je to o vyplakávaní, že jedna sada je lepšia ako druhá. My sme to v F1 nikdy nepočuli, takže Pirelli by som nekritizoval," dodal Ross Brawn.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Pirelli

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac