spravy.sk spravy.sk

McLaren pracuje na novom simulátore tretej generácie
zdroj: McLaren

McLaren pracuje na novom simulátore tretej generácie

McLaren sa pred rokmi pýšil najlepším a najmodernejším simulátorom Formuly 1, ale dnes to už celkom neplatí. Ešte za čias Rona Dennisa bol Woking považovaný za mimoriadne pokrokové miesto, ktoré bolo pre ostatných vzorom. Postupom času sa však konkurenti dostali ešte ďalej.

Nový technický riaditeľ McLarenu teraz prezradil, že jeho tím pripravuje niečo výrazne odlišné. "Je to výrazný odklon od toho, čo sme používali," povedal Key, ktorého slová cituje Autosport. "McLaren bol pred rokmi pionierom daného projektu, ale už je každému jasné, že svet sa pohol ďalej a tím realizuje nový veľký projekt. Dúfam, že v budúcom roku to bude hotové."

"Je to celkom nový simulátor a dosť veľká vec. Aby som istým spôsobom zložil poklonu súčasnému simulátoru, ktorý je do veľkej miery založený na tom, čo sme predstavili už pred mnohými rokmi, tak treba povedať, že aj naďalej je veľmi cenný a užitočný. Počas dlhej doby bol mimoriadne efektívny."

Avšak technológia napredovala a väčšina tímov už pochopila limity prvej a možno aj druhej generácie simulátorov F1," pokračoval Key, ktorý do tímu prišiel z Toro Rosso. "Výsledkom je skutočnosť, že simulátory tretej generácie sú dosť výrazne odlišné. Ich technológia je celkom nová a odlišná. Čaká nás teda celkom nový začiatok."

Čo všetko si máme predstaviť pod simulátorom tretej generácie? "Lepšiu reprezentáciu modelu auta a rýchlejšie spracovanie dát. Takto sa dá naraz riešiť viacero dimenzií," odvetil britský odborník. "Ide o to, že auto je multidimenzionálne."

Keď si vezmeme situáciu spred niekoľkých rokov, tak zber dát bol veľmi jednoduchý. Dnes je však táto oblasť omnoho komplikovanejšia, prekrýva sa mnoho "povrchov", ktoré spolu navzájom interagujú. Toto platí o aerodynamike, pneumatikách, motore, závesoch, atď.

"A čím silnejší výkon procesorov nadobudneme, tým lepšie vieme tieto efekty kombinovať a replikovať, čo auto skutočne robí. Tieto požiadavky v priebehu rokov narástli, takže do všetkého ide viac matematiky a dostávame reprezentatívnejší model."

"Predchádzajúce generácie simulátorov boli v niektorých oblastiach veľmi silné, v iných zasa slabé. Tieto slabiny teda naprávame a robíme ich lepšími. V konečnom dôsledku takto dostávame globálne lepšiu predstavu o aute," dodal James Key.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: McLaren

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac