spravy.sk spravy.sk

Wolff: Rok 2021 bude úplne novou výzvou
zdroj: Mercedes

Wolff: Rok 2021 bude úplne novou výzvou

Mercedes vytvoril najúspešnejšiu dynastiu v dejinách Formuly 1. Jedným z jej symbolov sa stal aj manažér Toto Wolff, ktorý v závere roka prehovoril k verejnosti.

Jazdci predstavujú elementárny stavebný diel každého tímu Formuly 1. Mercedes a jeho éra nie je výnimkou. Najmä v čase, keď za tím pretekal po boku Lewisa Hamiltona Nico Rosberg mala stajňa dvoch jazdcov, ktorých rivalita prerástla takmer až v nenávisť.

„Na čo som naozaj hrdý je, že sme v priebehu rokov dokázali jazdcov podriadiť ambíciám tímu a cieľu Mercedesu stať sa jedným z najúspešnejších športových celkov na svete. Síce sme mali svoje vzostupy a pády, no naši piloti boli silným faktorom, ktorý sa podieľal na našom úspechu,“ povedal Wolff v koncoročnom videu svojho tímu.

„Valtteri a Lewis spolupracovali veľmi dobre, tlačili sa navzájom vpred. Myslím, že obaja mali solídnu sezónu, samozrejme, Lewis sa stal majstrom sveta, ale aj Valtteri vyhral pár pretekov a ako jazdec veľmi vyrástol. Pre tím je takáto dynamika veľmi pozitívna, verím, že máme skvelú jazdeckú dvojicu do ďalšieho obdobia.“

Mercedes je nespochybniteľným vládcom F1 od počiatku hybridnej éry. V predchádzajúcich rokoch ťažil najmä zo svojej motorovej výhody, ktorú v posledných rokoch stratil. Dominantou tohtoročnej W10 bola aerodynamika, mechanický grip a práca s pneumatikami. To umožnilo vyhrať pätnásť veľkých cien a získať šiesty titul v rade.

„Myslím, že existuje dôvod, prečo nie je mnoho športových tímov, ktoré získali viac titulov v rade,“ povedal Wolff. „Potrebujete držať tím pokope, rovnako tak si musíte uvedomiť, že takto dynamická štruktúra má svoj vývoj. Musíte dávať pozor na motiváciu a energiu členov svojho tímu a takisto nebrániť rozvíjaniu ich talentu.“

Mercedes teraz čelí úplne novej výzve, ktorú predstavujú nové pravidlá platné od roku 2021. Vývoj monopostov novej generácie už začal, najväčšie tímy už vraj majú hotové makety a už teraz skúmajú rôzne možnosti.

„Rok 2021 bude úplne novou výzvou, pretože pravidlá sú postavené hore nohami. To, čo ohľadne aerodynamiky platí teraz, od roku 2021 platiť nebude. Verím, že pre náš tím to je príležitosť odviesť dobrú prácu a dostať sa skrz zmenu pravidiel na vrchol tak, ako sa nám to podarilo v minulosti,“ vyhlásil Wolff.

„Vlaňajšie rekordy nám nekúpia sezóny nasledujúce. Pre nás je to však výzva a osobne sa teším na to, čo rok 2021 prinesie.“

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac