spravy.sk spravy.sk

Hamilton navštívil Laudu tesne pred smrťou: Stále si čítam naše spoločné správy
zdroj: Mercedes AMG Petronas

Hamilton navštívil Laudu tesne pred smrťou: Stále si čítam naše spoločné správy

Pre svet motoršportu to bola obrovská strata. Smrť Nikiho Laudu však najviac zasiahla tím Mercedes a Lewisa Hamiltona. Ten priznal, že na Rakúšana veľmi často spomína.

Už skôr v roku 2019 Hamilton priznal, že bojuje s „démonmi“, ktorí ho veľmi trápili najmä po smrti dvoch ľudí. Tým prvým bol v máji Niki Lauda, akcionár tímu Mercedes, ktorý vzostupu stajne i vzostupu samotného Hamiltona veľmi pomohol. Druhou ranou pre psychiku šesťnásobného šampióna bola nečakaná smrť Anthoina Huberta vo Formule 2.

„Chýbajú mi jeho správy. Stále mám k dispozícií mnohé naše konverzácie, ktoré si rád znova prečítam,“ priznal Hamilton, ktorého cituje Motorsport.com.

„Bez jeho podpory by som do tohto tímu zrejme nikdy neprišiel. Bez jeho podpory by som v tomto tíme už nebol. Bez jeho podpory by tento tím nemal taký úspech,“ vymenoval Hamilton Laudov prínos pre Mercedes i jeho samotného.

„Vždy tlačil na akcionárov, keď sa stretlo predstavenstvo, doslova ich kopal do gulí. V tomto bol úplne najlepší. Ale tiež predstavoval akýsi most medzi mnou a... Toto Wolff bol pretekársky jazdec a predstavenstvo, ktoré tvoria ľudia, ktorí nie sú pretekármi potrebujú mať niekoho, kto rozumie, aké náročné je každý víkend uspieť,“ vysvetlil rozpačito Hamilton.

„To bolo niečo, v čom bol naozaj skvelý, bola to moja veľká opora, takže áno, veľmi mi chýba.“

Hamilton
si tiež zaspomínal na dobu pred jeho príchodom do Mercedesu. Rakúšan médiám zakaždým opakoval, že o Lewisovi nemá vysokú mienku, ale opak bol pravdou. „Bol som v pozícii, kedy musím urobiť veľké životné rozhodnutie. Zrazu mi volá Niki. Pomyslel som si: ‚Wow, hovorím s trojnásobným majstrom sveta’. Vtedy som ho ešte nepoznal, takže som mu cez telefón nemohol dôverovať.“

„Potom sme si však v hoteli sadli Ross Brawn, Niki a ja a začali túto cestu. Akoby sme boli stvorení na to, aby sme milovali jeden druhého ako priatelia,“ hovorí Hamilton, ktorý tiež priznal, že Laudu navštívil krátko pred smrťou.

„Bolo to naozaj ťažké ho takto vidieť. Sledoval som ho, keď sa jeho stav veľmi zhoršoval, bol vtedy na vozíku, ale dokázal sa trochu uzdraviť a ja som bol plný nádeje. Potom sa však je stav opäť zhoršil a zhoršoval sa ďalej a ďalej. Vtedy som sa rozhodol ísť za ním. Bol to šok vidieť svojho priateľa ležiac na posteli pripojeného na prístroje. Moja teta zomrela na rakovinu, takže som to už trochu poznal,“ spomína Hamilton.

„Ale stále to bol pre mňa šok. Mohli ste vidieť jeho žiarivého ducha, ktorý z neho vždy vyžaroval, ale vtedy už začal trochu vypŕchať. Jeho bojového ducha utlmil dlhý boj,“ uzavrel Hamilton.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lauda Niki

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac