spravy.sk spravy.sk

Hamilton vyzýva na pomoc Austrálii, ostrovu venoval pol milióna dolárov
zdroj: TASR

Hamilton vyzýva na pomoc Austrálii, ostrovu venoval pol milióna dolárov

Austráliu momentálne sužujú najhoršie požiare v celej jej existencii. Ich rozsah sa blíži rozlohe celého Slovenska. Škody na majetku sú obrovské, ale nie tak obrovské, ako na úchvatnej austrálskej prírode.

Za obeť ničivým plameňom padli aj najvzácnejšie druhy „krajiny protinožcov“. Čísla už beztak ohrozených zvierat sa dramaticky prepadli. V plameňoch tak zhorela aj systematická práca austrálskych ochranárov a ich enormné úsilie v priebehu desaťročí. 

Podľa rôznych odhadov prišlo o život vyše pol miliardy zvierat, profesor University of Sidney, Christopher Dickman hovorí dokonca o miliarde obetí. Bezmocným tvorom denne pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v snahe nevinným zvieratám pomôcť, neraz zachádzajú za hranice vlastnej bezpečnosti.

Na celom svete prebiehajú peňažné zbierky, ktoré sa snažia zbedačenej prírode pomôcť. Na Austráliu nezabudol ani šesťnásobný majster sveta Lewis Hamilton. Muž známy svojim ekologickým cítením zasiela skrz sociálne siete na ostrov slová podpory, ale nielen tie.

„Som veľmi smutný z toho, že viac ako miliarda zvierat zomrela príšernou smrťou. Bez vlastnej viny a bez možnosti ujsť,“ uviedol Hamilton, ktorý pripomína, že mnohé druhy sa týmito desivými udalosťami blížia k vyhynutiu.

„Mám to šťastie, že môžem Austráliu navštevovať pravidelne a z prvej ruky dokážem povedať, aká nádherná krajina to je. Bojuj Austrália. Mal som možnosť porozprávať sa s ľuďmi, ktorí pracujú priamo v epicentre. Obdivujem všetko, čo robia,“ povedal Hamilton.

„Žiadam vás, aby ste sa pripojili ku mne a premýšľali nad tým, aký vplyv majú naše skutky na našu planétu. Pracujme spolu na drobných zmenách a povzbuďme aj našu rodinu a priateľov, aby robili to isté. Pomôžme zmeniť smer, ktorým sme sa vydali.“

„Venujem 500 tisíc (amerických, pozn. red.) dolárov na podporu Wires Wildlife Rescue, World Wide Fund for Nature Australia a Rural Fire Services. Ak máte možnosť a ešte ste to neurobili, môžete pomôcť tiež,“ vyzýva Hamilton.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Austrália

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac