spravy.sk spravy.sk

Stroll má na dosah odkúpenie Aston Martinu, nie je však jediným záujemcom
zdroj: Red Bull Content Pool

Stroll má na dosah odkúpenie Aston Martinu, nie je však jediným záujemcom

Kanadský miliardár Lawrence Stroll sa v poslednom období veľmi zaujímal o automobilku Aston Martin, ktorá čelí investičným problémom. Za posledné mesiace generovala prestížna značka obrovské straty a jej akcie na burze za šesť mesiacov spadli o viac ako 60 percent.

Hľadá preto investičnú pomoc a medzi eminentných záujemcov sa okamžite zaradil kanadský miliardár Lawrence Stroll, ktorý okrem iného vlastní aj tím F1 Racing Point. V rokovaniach so zástupcami automobilky mal položiť na stôl asi 200 miliónov libier (približne 234 miliónov eur), ktoré „naleje“ do značky ako kapitálovú pomoc. Získa pritom významný podiel akcií Aston Martinu.

Aspoň to uviedol bulvárnym novinárom na britských ostrovoch zdroj, ktorý si vzhľadom na pokročilé vyjednávania neželal byť konkretizovaný.

Rovnako však uvádza, že Stroll nie je jediným záujemcom. Minimálne rovnako silným investorom je Geely Group, ktoré sa o výrobcu luxusných automobilov takisto zaujíma. Tú riadi čínsky miliardár Li Šu-fu, ten podľa Forbes disponuje majetkom asi vo výške 14 miliárd dolárov. Tento 56-ročný superboháč kúpil v roku 2010 automobilku Volvo, ktorá dovtedy patrila Fordu, zaplatil za ňu 1,8 miliardy dolárov, kúpil aj výrobcu britských roadsterov Lotus a podľa Financial Times vlastní aj asi 10-percentný podiel v koncerne Daimler.

Aston Martinu však uteká čas, automobilka musí do predaja dostať nový model DBX. Potrebuje sa teda zbaviť dlhov a zafinancovať produkciu nových áut. DBX pritom v plánoch automobilky predstavuje kľúčový element. Do roku 2023 totiž chce zdvojnásobiť svoju produkciu, obdržala už pritom asi 1800 objednávok na nový model.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Aston Martin

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac