spravy.sk spravy.sk

Saudská Arábia v kalendári už v roku 2021?
zdroj: TASR/AP

Saudská Arábia v kalendári už v roku 2021?

Podľa britských médií sú najvyšší predstavitelia Saudskoarabského kráľovstva blízko dohode s Liberty Media o usporiadaní veľkej ceny na ich území. Súčasťou rokovaní má byť aj možné uzavretie lukratívnej sponzorskej zmluvy so štátnou spoločnosťou Saudi Aramco.

Informáciu priniesol britský Daily Mail, podľa ktorého ponúkajú Saudi 50 miliónov libier ročne za možnosť organizovať podujatie. To by sa malo uskutočniť už v roku 2021. Problémom však je, že nový pretekársky okruh, ktorý vláda chce postaviť, nestihne byť dokončený do tohto dátumu. Špekuluje sa teda o možnosti usporiadať pouličné preteky v Džidde, na pobreží Červeného mora. Od roku 2022 by už bol stabilným dejiskom nový, viacúčelový okruh.

Problémov je však viac, od mája do septembra panujú v krajine neznesiteľné horúčavy. Podujatie by sa teda muselo uskutočniť niekedy na začiatku sezóny. Liberty Media tiež chce v roku 2021 zaradiť do kalendára podujatie v americkom Miami. Je tu teda otázka, koľko veľkých cien vlastne majitelia Formuly 1 plánujú v danom roku organizovať. Nehovoriac o Saudskej Arábii, ktorej absolutistický režim je známy porušovaním občianskych práv a slobôd.

Súčasťou rokovaní má byť aj nová sponzorská zmluva medzi Formulou 1 a saudskoarabským ropným gigantom Saudi Aramco. Tej patrí všetka ropa nachádzajúca sa na území štátu a jej výhradným vlastníkom je saudská vláda, teda vlastne kráľovská rodina. Tomu zodpovedá aj plánované pomenovanie podujatia Aramco Saudi Arabian Grand Prix.

Spoločnosť zamestnávajúca takmer osemdesiattisíc zamestnancov bola magazínom Fortune vyhlásená za firmu s najvyšším profitom na svete, predbehla tak všetkých svojich konkurentov v oblasti ťažby a spracovania ropy, ale tiež gigantov ako Apple, Samsung, JPMorgan, Wallmart a pod.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Liberty Media

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac