spravy.sk spravy.sk

Laudov podiel sa vracia Mercedesu. Mathias: Stále nemôžem uveriť, že už s nami nie je
zdroj: Mercedes

Laudov podiel sa vracia Mercedesu. Mathias: Stále nemôžem uveriť, že už s nami nie je

Očakávaný krok, ktorý mnohí avizovali už v minulé leto. Rodina Nikiho Laudu si podiel v tíme Mercedes, ktorý po ňom zdedila nenechá. Niekdajší predseda predstavenstva Mercedes-AMG Petronas vlastnil podľa dostupných informácií asi desať percent akcií.

Tie sa teraz vrátia späť do rúk automobilky, ktorá ich odkúpi späť. Je to len potvrdenie slov Tota Wolffa, ktorý ešte vlani avizoval, že Laudovci si podiel nenechajú.

„Zmluva uzavretá ešte pred niekoľkým rokmi túto situáciu predpokladala,“ povedal Nikiho syn Mathias Lauda pre Gazzetta dello Sport. „Bolo rozhodnuté, že akcie sa v priebehu roku 2020 vrátia Mercedesu, jednoducho poputujú späť do Stuttgartu.“

Niki nás navždy opustil minulý rok v máji, kedy podľahol pretrvávajúcim zdravotným problémom. Pre motoršport a celú formulovú rodinu to bola veľká rana. Bolesť zo straty otca neprebolela ani jeho syna.

„Keď sa ráno zobudím, stále len ťažko dokážem uveriť tomu, že už s nami nie je. Neustále naňho myslím a veľmi mi chýba. Je to pocit, ktorý dobre pozná každý, kto stratil svojho rodiča. Prešlo osem mesiacov odkedy začala táto nová kapitola môjho života. Snažím sa robiť všetko preto, aby bol na mňa tam hore hrdý,“ povedal Lauda.

„Motoršport bol preňho úplne všetkým. Začal ešte vo veľmi mladom veku bez akejkoľvek podpory rodiny a titul majstra sveta získal hneď trikrát. Bol jediným jazdcom, ktorý sa rozhodol pokračovať aj po tak hroznej nehode, vrátil sa a získal ďalší titul,“ hovorí s hrdosťou Lauda mladší.

Nikiho dedičstvo sa pritom ani zďaleka netýka len sveta motoršportu. Tento Viedenčan bol úspešný podnikateľ, okrem áut miloval aj lietanie, bol držiteľom leteckej licencie pre tie najväčšie dopravné lietadlá. Na konci sezóny 1979 F1 opustil, vybudoval vlastnú leteckú spoločnosť Lauda Air, ktorú neskôr predal Austrian Airlines. V roku 1982 sa opäť vrátil, aby o dva roky neskôr pridal aj svoj tretí titul majstra sveta.

„Otec bol úspešný podnikateľ, dokázal to aj pri svojom návrate do F1 v úplne odlišnej úlohe, keď vyhral s Mercedesom niekoľko titulov. V tomto roku sa jeho podiely vrátia Mercedesu,“ dodal Mathias.

Podľa medializovaných informácií bola hodnota Nikiho majetku v čase jeho smrti približne dvesto miliónov dolárov.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lauda Niki

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac