spravy.sk spravy.sk

Binotto: Verte mi, je to celkom iné auto
zdroj: Scuderia Ferrari

Binotto: Verte mi, je to celkom iné auto

Scuderia Ferrari vstupuje do každej sezóny s jasným cieľom získať majstrovský titul. V posledných rokoch sa jej to však nedarí a na titul medzi jednotlivcami čaká už celých trinásť rokov, pričom medzi konštruktérmi sa naposledy tešila v roku 2008.

Šéf tímu Mattia Binotto pri predstavení nového monopostu SF1000 povedal, že červení stavili na niekoľko "extrémnych konceptov".

"Pravidlá ostali stabilné, takže bolo ťažké auto kompletne prerobiť," uviedol nástupca Maurizia Arrivabeneho. "Počiatočným bodom pre vývoj auta bol teda minuloročný stroj SF90."

"Určite však treba povedať, že po stránke všetkých konceptov sme boli takí extrémni, ako sa len dalo. Auto sme vyvíjali s tým, že sa pokúšame staviť na maximálny aerodynamický výkon a v prvom rade na maximálnu možnú úroveň prítlaku."

"Celé auto, teda monokok, pohonná jednotka či prevodovka boli zaobalené tak, aby sme to mali postavené mimoriadne úzko a štíhlo," skonštatoval Binotto. "Podľa mňa je to dosť vidieť."

Ferrari okrem toho prerobilo aj závesy, pričom príčina je hlavne nasledovná: svojim jazdcom chcú inžinieri umožniť väčšie spektrum možných nastavení, aby bolo auto možné lepšie "našiť" na rôzne okruhy.

"Závesy boli konštruované tak, aby sme na okruhoch boli z hľadiska nastavenia viac flexibilní. Ide nám o tom, aby sme na akomkoľvek okruhu dokázali nastavenie čo najviac prispôsobiť obom jazdcom."

"Veľa úsilia sme venovali aj celkovému zníženiu váhy. Pracovali sme na pohonnej jednotke, a to nie len z hľadiska jej umiestnenia v aute, ale venovali sme sa každej jednej súčiastke. Pochopiteľne sme chceli zlepšiť jej výkon, ale súčasne sa vyrovnať aj so zmenou technických pravidiel, ktoré obmedzia spotrebu oleja o 50 percent," vysvetľoval Binotto.

"Auto teda môže vyzerať veľmi podobne minuloročnému, ale verte mi, je celkom iné. Mnoho konceptov je mimoriadne extrémnych," dodal Mattia Binotto.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac