spravy.sk spravy.sk

Prost: Posadnutosť elektrickými autami dostáva F1 do nepríjemnej pozície
zdroj: Renault

Prost: Posadnutosť elektrickými autami dostáva F1 do nepríjemnej pozície

Štvornásobný majster sveta, Alain Prost, vyjadril svoje obavy o budúcnosť Formuly 1 pri súčasnom trende automobilového priemyslu, ktorý sa snaží o prechod k elektrickému pohonu.

Prost sa v rozhovore pre Motorsport vyjadril veľmi kriticky na kroky vlád, ktoré majú zakázať predaje áut s benzínovými a dieselovými motormi do roku 2040, a ktoré podľa neho môžu zabiť automobilový priemysel v Európe. Výrobcovia automobilov budú čeliť ťažkým rozhodnutiam a bola to práve Honda, ktorá kvôli cene elektrifikácie vyjadrila svoju neistotu ohľadom dlhodobého zotrvania vo Formule 1.

"Veľmi sa obávam toho, čo vidím v súčasnosti v automobilovom priemysle. Všetko prenecháme Číne, ktorá do desiatich rokov predstaví svoje autá tu, a to sa mi nepáči. Je mi to jedno, lebo nie som súčasťou priemyslu, ale naozaj to neznášam. Sú to hlúpe, hlúpe zákony," vyjadril sa Prost.

"Sľubujem vám, že do desiatich rokov stratíme milión zamestnancov v automobilovom priemysle, ak nič nezmeníme. Ak máte v súčasnosti auto s dieselovým motorom s filtrami proti znečisťovaniu ovzdušia, tak by to nemal byť problém," pokračoval.

Podľa Prosta nie je prechod k hybridným autám nie je o toľko ekologickejší, pretože vznikajú nové problémy s hmotnosťou, keďže autá budú musieť byť vybavené batériou aj motorom. Zároveň sa obáva aj európskej nejednotnosti z hľadiska nabíjacích zariadení.

"Hovoríme o Bruseli, o Európe, ale prečo nemáme všetci rovnaké zásuvky, rovnaký spôsob nabíjania? Len vo Francúzsku máme dvoch konkurentov, ktorí majú dva rôzne systémy. To je úplne hlúpe," hromží Francúz.

"Ak budete pokračovať tou cestou na ktorej ste, k čo najväčšiemu počtu hybridných áut, tak nedostanete elektrické autá tam, kam by ste ich mali dostať - do veľkomiest. Ak budete chcieť ísť na vyššiu vzdialenosť s hybridným autom, tak CO2 emisie ostanú rovnaké alebo budú dokonca horšie, keďže hmotnosť áut bude omnoho vyššia, a to vieme."

Na margo vplyvu elektrifikácie na Formulu 1 Prost povedal: "Ak sa ma opýtate na F1, tak vždy odpoviem to isté: Postarajme sa o automobilový priemysel a Formula 1 nebude mať problém."

"Bol som jedným z prvých, ktorí tlačili na zmenu k novým hybridným turbo motorom. Prvý projekt dokonca hovoril iba o štvorvalcových motoroch, pretože sme si mysleli, že to bude najbližšia technológia k cestným automobilom, a že to bude budúcnosť turbo motorov. Musíme však byť úprimní a povedať, že v F1 to nefungovalo. Fanúšikom sa to veľmi nepáči."

Prost si myslí, že F1 by sa mala vybrať jedným z dvoch úplne odlišných smerov. Buď sa vrátiť k populárnym motorom V8 či V12, ktoré boli obľúbené medzi fanúšikmi, alebo sa vydať úplne novou cestou, akou je napríklad vodík, aby ostali krok pred automobilovým priemyslom.

"Nechcete ísť elektrickou cestou, pretože už máme Formulu E a viete, ako ťažké to bude pre Formulu E v budúcnosti. Je to veľmi náročné na vývoj, či už kvôli tratiam, kvôli technológiám, ale aj kvôli peniazom."

"Takže aká bude technológia Formuly 1 v budúcnosti? Ťažko povedať. Na jednej strane sa môžeme vrátiť k dvanásťvalcovým motorom a mať rovnakú víziu o F1 ako po celom svete. Alebo ak by sme prešli do desiatich rokov k vodíku, tak by sme mali novú filozofiu. Prečo nie? Kto však spraví také závažné rozhodnutie? Je to veľmi náročné, ale je dobré si položiť túto otázku," pokračuje.

"Musíme neustále hovoriť o udržateľnosti: čo môžeme robiť, ale technológie sú veľmi, veľmi náročné. Nemôžme nasledovať trendy automobilového priemyslu tak, ako tomu bolo za mojich čias v F1. Dnešná doba je omnoho náročnejšia," uzavrel Prost.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Alain Prost

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac