spravy.sk spravy.sk

AMuS: Chystá sa zákaz testovania nových monopostov vo veternom tuneli
zdroj: FIA

AMuS: Chystá sa zákaz testovania nových monopostov vo veternom tuneli

Koronavírus bude mať na budúcnosť svetovej ekonomiky neblahý vplyv. Pandémia pochopiteľne tvrdo zasiahne aj tímy Formuly 1. Šéfovia športu a FIA preto prichádzajú s novými a novými nápadmi, ktoré majú zamedziť bezbrehému utrácaniu.

Zmrazenie vývoja, odloženie nových technických pravidiel na rok 2022 a rozpočtový strop zavedený podľa plánu od roku 2021. Tieto tri veľmi významné zmeny boli zdá sa len „štartovacím balíčkom“ a v zákulisí sa už údajne kujú ďalšie obmedzenia, ktoré zabránia silným využiť svoje rozpočty na úkor slabších, ktorí budú v najbližších mesiacoch bojovať o prežitie.

Auto Motor und Sport
prišiel pred pár dňami s informáciou, že tímy budú mať až do konca roka 2020 zakázané testovať svoje prototypy vo svojich veterných tuneloch. Pre rok 2020 neplatia žiadne rozpočtové obmedzenia a tento zákaz má za cieľ zabrániť získaniu výhody vo vývoji novej generácie monopostov.

Boss tímu AlphaTauri Franz Tost v nedávnom rozhovore aj hovoril o tomto zákaze a zdá sa, že je skutočne na stole, hoci táto novinka ešte nebola oficiálne prijatá. Hovoril aj o tom, že FIA toto nariadenie dokáže ľahko odkontrolovať. Napriek tomu existujú určité cestičky, ktorými by tímy tento zákaz dokázali obísť.

Ešte stále nie je presne známy ani rozsah, v akom bude vývoj zmrazený. AMuS hovorí o prevodovkách, nábojoch kolies, zavesení a častiach aerodynamiky. Tost na druhú stranu vyhlásil, že zmeny budú môcť tímy robiť len po aerodynamickej stránke, teda na krídlach, bočniciach, deflektoroch, podlahách alebo deflektoroch.

A napokon do tretice AMuS tvrdí, že F1 a FIA sa usilujú aj o zníženie výšky rozpočtového stropu z pôvodných 175 miliónov dolárov.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Pravidlá

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac