spravy.sk spravy.sk

Dýchací prístroj navrhnutý Mercedesom bol schválený na pomoc pre pacientov s Covid-19
zdroj: Daimler

Dýchací prístroj navrhnutý Mercedesom bol schválený na pomoc pre pacientov s Covid-19

Dýchacia pomôcka, ktorá bola navrhnutá inžiniermi tímu Mercedes, bola schválená na použitie v Národnej Zdravotnej Službe (NHS) na pomoc pre pacientov s Covid-19.

Keďže dopad pandémie koronavírusu je stále silnejší, tímy F1 sa zaviazali používať svojich skúsených inžinierov a technológie na podporu zdravotníckych služieb prostredníctvom tzv. „Project Pitlane.“

Divízia motorov tímu Mercedes v spojení s mechanickými inžiniermi na University College London (ďalej len UCL) vyvinuli dýchacie zariadenie, ktoré má výrazne napomáhať ľuďom, ktorí majú ťažký priebeh ochorenia Covid-19. Dýchacia pomôcka na nepretržitý pozitívny tlak v dýchacích cestách (označenie CPAP) je navrhnutá tak, aby chránila pacientov s koronavírusom pred intenzívnou starostlivosťou. Využíva sa už v Taliansku a aj v Číne.

Podľa UCL sa 50 percent pacientov, ktorým bol podaný CPAP, vyhlo nutnosti invazívnej mechanickej ventilácie. Keďže Spojené kráľovstvo bojovalo s nedostatkom CPAP, inžinieri nepretržite pracovali v areáli UCL na tomto projekte a prvé zariadenie sa im podarilo vyrobiť za menej ako sto hodín od prvého stretnutia, ktoré sa uskutočnilo 18. marca. Toto zariadenie už získalo aj schválenie od Regulačnej agentúry pre lieky a zdravotnícke produkty. Prvých sto pomôcok sa použije na klinické skúšky a následne sa zavedú do nemocníc po celej krajine. Prepokladá sa, že Mercedes bude schopný vyrobiť tisíc zariadení CPAP denne.

„Komunita F1 preukázala pôsobivú reakciu na výzvu podpory, ktorú sme v posledných týždňoch obdržali. Množstvo tímov sa spojilo v „Project Pitlane,“ aby v tomto období podporili národné potreby vo viacerých rôznych projektoch. Boli sme hrdí na to, že sme naše zdroje dokázali využiť na UCL, aby sme projekt CPAP dosiahli na čo najvyššej úrovni a v čo najkratšom čase,“ uviedol šéf oddelenia pohonných jednotiek Mercedesu Andy Cowell.

Profesor Tim Baker, mechanický inžinier z UCL, dodal: „Vzhľadom na naliehavú potrebu sme veľmi vďační, že sme dokázali skrátiť proces výroby na niekoľko dní, nakoľko to mohlo trvať kľudne aj viac rokov. Pracovali sme takmer bez prestávky. Pomocou počítačových simulácií sme zariadenie vylepšili, aby sme vytvorili najmodernejšiu verziu vhodnú pre hromadnú výrobu. Mali sme tú česť, že sme mohli využiť schopnosť F1 – spoluprácu umožnenú úzkymi väzbami medzi UCL a motorovým oddelením tímu Mercedes.“

Britská vláda zadala objednávku pre konzorcium zložené zo siedmych tímov Formuly 1 so sídlom v Spojenom kráľovstve, Airbusu, BAE Systems a Fordu v počte 10 000 kusov ventilátorov. Vládni predstavitelia predpokladajú, že budú potrebovať až 30 000 týchto zariadení. 

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac