spravy.sk spravy.sk

Problémy Aston Martinu sa naďalej prehlbujú, vstup do F1 však pokračuje podľa plánu
zdroj: Red Bull Content Pool

Problémy Aston Martinu sa naďalej prehlbujú, vstup do F1 však pokračuje podľa plánu

Automobilka Aston Martin sa už celé mesiace topí v problémoch a pandémia koronavírusu všetko ešte zhoršila. Kanadské konzorcium nalialo do britského výrobcu luxusných automobilov ešte viac peňazí a chystá sa transformácia stajne Racing Point na továrenský tím Aston Martin.

Začiatkom roka riešila automobilka existenčné problémy. Valné zhromaždenie spoločnosti sa rozhodlo emitovať nové akcie a prilákať tým investora. Úspešný bol napokon Lawrence Stroll a jeho Yew Tree Consortium, ktoré za asi šestnásť percent akcii zaplatilo 182 miliónov libier. Po vypuknutí pandémie však prišli nové problémy, akcionári preto pôvodnú dohodu rýchlo prepracovali. Podľa novej zmluvy dostane Stroll 25 percent a na oplátku svoje platby spoločnosti ešte navýši. Samotný Aston Martin začiatkom marca vyhlásil, že vo firemnej kase chýba vyše pol miliardy libier. Za ani nie tri týždne sa však situácia opäť zmenila, k horšiemu.

„Spoločnosť je toho názoru, že nemá dostatok prevádzkového kapitálu, aby naplnila svoje ciele v nasledujúcich dvanástich mesiacoch,“ stojí vo vyhlásení Aston Martinu. „Od 13. marca, kedy spoločnosť zverejnila svoj prvý plán, sa dopady krízy súvisiacej s COVID-19 ešte zväčšili. Neistota na trhu sa naďalej prehlbuje.“

V nadväznosti na to prišlo valné zhromaždenie s požiadavkou na ďalší úver, ktorý by mal zaplátať medzeru asi 150 miliónov libier. Ten by mal stačiť na preklenutie ďalších dvanástich mesiacov krízy. Takže za asi tri týždne potrebuje automobilka ďalšiu deväťcifernú sumu, aby vôbec prežila. Akciové trhy pritom v tomto období nebudú nijak prívetivé.

Stroll
a jeho konzorcium však projektu veria. Pokračuje aj plán pretransformovať stajňu Racing Point na továrenský tím Aston Martinu.

„Ja a ďalší investori nášho konzorcia veríme v budúcnosť Aston Martin Lagonda. To jasne demonštruje naša investícia vo výške 262 miliónov libier, ktorá pomôže finančnej stabilite spoločnosti. Hovoríme o veľmi významnom navýšení kapitálu o 536 miliónov libier, ktoré zložilo naše konzorcium a ostatní akcionári v tomto veľmi náročnom období,“ povedal Stroll.

„Spoločnosti to dá potrebnú stabilitu do budúcna. Máme jasný plán, ten zahŕňa aj vstup Aston Martinu do Formuly 1 v budúcej sezóne,“ dodal.

Akciové trhy však dvíhajú varovný prst. Hodnota automobilky medzitým klesla pod jeden a pol libry za akciu. Pre porovnanie, pred prepadom mala jedna akcia hodnotu devätnásť libier a v čase Strollovho vstupu do spoločnosti asi štyri libry.

Firma tiež pozastavila výrobu vo svojich továrňach a zamestnanci kvôli koronavírusu pracujú z domu. Zrušených bolo aj niekoľko dôležitých dodávok automobilov pre zákazníkov v Číne. A nič nenasvedčuje tomu, že by sa situácia v spoločnosti mala v najbližšom období stabilizovať.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Aston Martin

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac