spravy.sk spravy.sk

Úsporné opatrenia pokračujú. FIA obmedzila vývoj áut pre sezónu 2022
zdroj: GEPA

Úsporné opatrenia pokračujú. FIA obmedzila vývoj áut pre sezónu 2022

Koronavírus prehlbuje neistotu na akciových trhoch. Svet sa s finančnou krízou chce popasovať lepšie, než pred desiatimi rokmi, a to isté platí aj pre Formulu 1. FIA a Formula 1 tímom „zatrhla“ bezbrehé utrácanie radom reštriktívnych opatrení.

Hovoril o tom pred pár dňami šéf AlphaTauri Franz Tost, ktorý načrtol, aké opatrenia FIA chystá. Medzinárodná automobilová federácia v utorok vydala vyhlásenie, že v reakcii na stále meniacu sa globálnu situáciu prijala zmeny pravidiel pre rok 2020. V najnovšom balíku zmien pravidiel FIA potvrdila zákaz „aerodynamického vývoja“ monopostov pre rok 2022, ktorý nadobudol účinnosť už 28. marca, ale potvrdený bol až dnes. Nebol zákaz však zatiaľ nijako podrobnejšie špecifikovaný.

Ďalšie opatrenie sa týka dodávateľov pohonných jednotiek. FIA už pred časom preložila povinnú letnú odstávku tovární na mesiace marec a apríl a predĺžila jej trvanie zo štrnástich na dvadsaťjeden dní. Podľa pravidiel sa však táto povinnosť netýkala vývoja pohonných jednotiek. To sa teraz zmenilo a „zavrieť“ budú musieť napríklad aj továrne Mercedesu v Brixworthe či Renaultu vo Viry-Châtillon.

V poslednom období sa hovorilo aj o možností predĺžiť povinnú odstávku na obdobie dlhšie, než dvadsaťjeden dní. To zatiaľ oficiálne prijaté nebolo, FIA však má teraz v rukách nástroj, podľa ktorého tak môže nariadiť „v prípade ohrozenia verejného zdravia alebo v prípade pretrvávajúcich obmedzení schválených vládami jednotlivých štátov“.

Ďalšie zmeny sa týkajú počtu povolených súčastí pohonných jednotiek v prípade, že počet veľkých cien v tejto sezóne klesne pod štrnásť. V takom prípade môže každý pilot použiť dva spaľovacie motory, dve jednotky MGU-H, dve jednotky MGU-K, dve turbodúchadlá, jednu batériu a jednu riadiacu jednotku elektroniky.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: FIA

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac