spravy.sk spravy.sk

Koľko pretekov je potrebných pre vyhlásenie majstrov?
zdroj: Pirelli Motorsport

Koľko pretekov je potrebných pre vyhlásenie majstrov?

Pandemická kríza poslala pretekárov F1 spoza súťažných volantov do domácej izolácie a z kalendára postupne odpadáva jedno podujatie za druhým.

V tejto chvíli je isté, že vo svojich pôvodných termínoch sa neuskutoční prvých osem pretekov sezóny, od Austrálie po Azerbajdžan. Koľko veľkých cien je však potrebných k tomu, aby sme mohli spoznať majstrov?

Šéf Formuly 1 Chase Carey minulý týždeň vyhlásil, že očakáva sezónu, ktorú bude tvoriť 15 až 16 pretekov. Dianie na súťažných tratiach by malo trvať až do decembra.

Pre regulárne vyhodnotenie sezóny však stačí dokonca polovica z tohto odhadovaného počtu.

Podľa článku 5.4 športových pravidiel je totiž minimálny počet pretekov stanovených pre vyhlásenie majstrovských titulov osem.

Rovnaké pravidlo stanovuje aj maximálny počet pretekov. V roku 2020 navýšili tento počet z 21 na 22.

Článok 4.3.3 b. zároveň dopĺňa, že regulárna majstrovská sezóna musí obsahovať preteky na minimálne troch kontinentoch. Po zrušení VC Austrálie by išlo o preteky v Európe, v Ázii a v Severnej Amerike.

Šéf tímu Ferrari Mattia Binotto už naznačil, že aktuálna sezóna by sa mohla natiahnuť až do januára 2021 a súťažné víkendy by mohli byť zredukované na dva dni. Tímy už navyše súhlasili s tým, že v rámci šetrenia nákladov budú pretekať s autami pre sezónu 2020 aj v ročníku 2021. To by pochopiteľne umožňovalo kratšiu zimnú prestávku.

Odporúčame

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac