spravy.sk spravy.sk

Sezónu neprerušia ani pozitívne prípady, upokojuje šéf lekárskej komisie FIA
zdroj: Pirelli Motorsport

Sezónu neprerušia ani pozitívne prípady, upokojuje šéf lekárskej komisie FIA

K prvému oznámeniu nákazy koronavírusom v prostredí F1 došlo ešte v marci počas pripravovanej Veľkej ceny Austrálie. V Melbourne vtedy pozitívne testovali jedného člena tímu McLaren a podujatie bolo následne zrušené. Posunutých či zrušených bolo následne deväť ďalších pretekov F1.

Ubehlo pár mesiacov a Formula 1 sa usiluje o rozbehnutie sezóny opäť. Všetko nasvedčuje tomu, že ostrý štart prebehne v júli na rakúskom okruhu Spielberg. Predstavitelia Svetovej motoristickej federácie FIA avizujú povinnosť testov, ktoré budú prebiehať každé dva dni. Čo ak budú niektorí z členov tímov testovaní pozitívne? 

Podľa šéfa lekárskej komisie FIA - profesora Gérarda Saillanta - to nebude predstavovať dôvod na zrušenie pretekov. Celý systém je momentálne nastavený tak, že nakazený človek by putoval do karantény a práce na okruhu by pokračovali ďalej.

"Situácia sa od Austrálie posunula výrazne ďalej," rozhovoril sa Saillant pre francúzsky denník L´Equipe. "Momentálne by už pozitívny test nepredstavoval dôvod pre zrušenie pretekov. Prirovnal by som to k situácii v metre. Ak pozitívne testujú jedného pasažiera, tak predsa neuzatvoria celé metro."

FIA momentálne pracuje na detailnom zdravotnom a preventívnom pláne, ktorý vytvorí čo možno najbezpečnejšie prostredie pre organizáciu pretekov F1. 

Dobrou správou je, že v Rakúsku je pandémia na ústupe a čísla nakazených postupne klesajú. Menšie obchody otvorili v krajine našich susedov už 14. apríla a život sa tam vracia pomaly do normálu.

"Našťastie neevidujeme výrazný nárast chorobnosti," uviedol minister zdravotníctva Rudolf Anschober. "Situácia je veľmi konštantná, veľmi stabilná a veľmi, veľmi pozitívna."

A to je dobrá správa aj pre Formulu 1. Momentálne sa totiž stále čaká na oficiálne povolenie organizácie VC Rakúska zo strany kompetentných orgánov. 


Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Rakúsko

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac