spravy.sk spravy.sk

Vettel sa medzi absolútnych velikánov nezaradí. Je jeho kariéra na konci?
zdroj: TASR/AP

Vettel sa medzi absolútnych velikánov nezaradí. Je jeho kariéra na konci?

Sebastian Vettel bude mať v júli 33 rokov a po oznámení o jeho odchode z tímu Ferrari sa začalo špekulovať o jeho budúcnosti. Najintenzívnejšie sa hovorí o možnosti angažovania McLarenom, no v hre je aj ukončenie kariéry.

Podľa bývalého pretekára a analytika Martina Brundla je celkom možné, že táto sezóna bude pre Nemca poslednou v F1.

„Vieme, že komunikuje s inými stajňami, ale možné je aj to, že ide o koniec jeho cesty v F1,
“ poznamenal Brundle, podľa ktorého zaujme jeho miesto vo Ferrari Carlos Sainz a spomínané miesto v McLarene získal Daniel Ricciardo. Uvoľnené miesto v Renaulte by mohol zaujať Fernando Alonso.

Sebastian Vettel
je však stále štvornásobným majstrom sveta. To mu už nevezme nikto. Na druhej strane, počas svojej éry v červenom monoposte svoju legitimitu veľkého šampión nepotvrdil a nemožno ho tak zaradiť medzi absolútne legendy tohto športu.

Vettel prišiel do F1 v roku 2006 a s tímom BMW mal zbierať body. To sa mu veľmi nedarilo a výsledkom bolo iba jedno ôsme miesto v USA. V polovici jeho druhej sezóny nasledovala výmena do Toro Rosso, kde nazbieral v roku 2008 celkovo 35 bodov.

Red Bull mu potom ponúkol veľkú šancu a posadil ho do svojho hlavného tímu. Nemecký pilot tak využil šancu, ktorú mu nepriamo ponúkol Fernando Alonso. Ten sprvoti neveril v potenciál tímu výrobcu energetických nápojov a ponuku na príchod k „červeným býkom“ odmietol. Vettel ju prijal a urobil svoje najlepšie rozhodnutie kariéry.

Sebastian Vettel sa raduje z víťazstva
Infiniti Red Bull Racing


V prvej sezóne získal s tímom Red Bull Racing titul vicemajstra a potom vyzbieral zlaté kvarteto. Pôvodnou jednotkou tímu mal byť skúsenejší Mark Webber, no triumf z Abu Zabí v záverečných pretekoch sezóny 2009 situáciu otočil.

Od tohto momentu sa stal Vettel jednotkou „červených býkov“ a stal sa najmladším majstrom sveta. Získal tým potrebné sebavedomie a hoci sa už potom uchádzali o miesto v tomto tíme viaceré zvučné mená, Red Bull už nikoho iného nepotreboval. Vettel víťazil, Webber pridával body potrebné k zisku Pohára konštruktérov.

Po štyroch tituloch bol Vettel najlepším pilotom štartového poľa (minimálne na papieri). Jeho hodnota výrazne stúpla a hoci skončil v sezóne 2014 až na piatom mieste šampionátu, ďalšie úspešné obdobie mal mať pred sebou. Nasledoval totiž prestup do legendárneho Ferrari a celé Nemecko verilo, že zopakuje úspešný príbeh svojho krajana Michaela Schumachera.

Ak sa pozrieme na Ayrtona Sennu, Michaela Schumachera, Fernanda Alonsa či Lewisa Hamiltona, tak nájdeme jednu paralelu. Každý z nich bol vždy lepší ako jeho tímový kolega. To však v prípade Vettela neplatí.

Už po odchode Webbera z Red Bullu začal strácať v mikrosúboji s Danielom Ricciardom. Vo Ferrari ho v minulej sezóne preskočil nováčik Charles Leclerc. Nielen tieto fakty spochybňujú jeho budúcnosť v F1.


Proti Vettelovi hrá aj jeho stále vysoká marketingová hodnota. Väčšina tímov ho v dnešnej situácii jednoducho nezaplatí. Sebastian už nie je najmladší a podľa mnohých nemá kvality veľkých lídrov.

Vettel sa tak stal paradoxne obeťou vlastného úspechu a šťastia. Vo svojej kariére nedokázal urobiť z priemerného auta špičkové a úspechy žal vtedy, keď mal v rukách jasne najlepší monopost v štartovom poli.

Zatiaľ čo Kimi Räikkonen súťaženie miluje a radosť prejaví aj po zisku akéhokoľvek bodovaného výsledku s Alfou Romeo, Vettel je na tom inak. Kimi miluje súťaženie a médiá berie ako nutné zlo, ktoré je s tým spojené. Sebastian chce jedine víťazstvá. S Red Bullom získal všetko, čo sa dalo, no vo Ferrari v tom nepokračoval. Jeho sen je teraz zruinovaný a šanca na ďalší majstrovský titul je mizivá.

Vettel nie je pilot pre stred poľa. To si nemôže dovoliť ako štvornásobný majster sveta, ale ani ako svojská osobnosť. Bude ho baviť F1 aj vtedy, ak nebude mať šancu vyhrávať? To je tá otázka, na ktorú si musí zodpovedať on sám. A ako sa sám vyjadril, súčasná pandemická situácia mu ponúkla veľa času na premýšľanie.

Sebastian Vettel má na konte veľkú kariéru s veľkými tímami. Získal veľké víťazstvá a možno získal viac, ako si v skutočnosti zaslúžil.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac