spravy.sk spravy.sk

Prost je rázne proti schváleniu zákazníckych áut
zdroj: Renault

Prost je rázne proti schváleniu zákazníckych áut

Už v minulom roku sa rozbehli vážne debaty o možnosti redukcii nákladov v F1. Súčasná situácia nutnosť šetrenia iba zvyšuje.

Za najlepší prostriedok k šetreniu je všeobecne považované rozpočtové obmedzenie. Alternatívou však môžu byť aj zákaznícke autá. Čiže hotové monoposty, ktoré by si menšie tímy kúpili bez nutnosti drahého vývoja. Takáto myšlienka sa však vôbec nepozdáva bývalému majstrovi sveta Alainovi Prostovi.

Podľa štvornásobného svetového šampióna a poradcu továrenského tímu Renault, by návrh z dielne Christiana Hornera z Red Bullu zničil samotnú identitu Formuly 1.

"Dizajn predstavuje DNA Formuly 1," upozornil Prost v rozhovore pre L´Equipe. "Každý tím si musí postaviť vlastné auto. Aj keď pri tomto procese využíva viac-menej štandardné diely. Dodať celé auto je však nemysliteľné. Takéto tímy by nemali šancu na víťazstvá."

Prost pripúšťa možnosť používania štandardizovaných dielov, no aerodynamika by sa mala v prípade jednotlivých tímov líšiť. Dizajnéri potrebujú cítiť voľnosť a aj malé tímy môžu prinášať kreatívne riešenia.

Práve Renault patrí medzi najväčších kritikov tímu Racing Point, ktorý je zo všetkých strán obviňovaný z kopírovania Mercedesu. Po zimných testoch v Barcelone zavládol názor, že ide v podstate o auto Mercedesu, ktoré je premaľované na ružovo. 

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Renault

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac