spravy.sk spravy.sk

Záchranná operácia F1
zdroj:

Záchranná operácia F1

Že občas nejaké preteky z kalendára vypadnú alebo sa zrušia, nie je až tak neobvyklé. Hrozbu toho, že by sa neuskutočnili žiadne preteky, si ale vôbec nikto nedokázal predstaviť. Vedenie seriálu Formuly 1 usilovne pracuje na tom, aby zachránilo väčšinu tohtoročných pôvodne naplánovaných veľkých cien. Je to kľúčové na prežitie. Už tak do nej majiteľ Formuly 1 investoval cez jednu miliardu dolárov. Hlavne preto, aby zaistil prežitie tímov a športu ako takého.

Vedenie Formuly 1 chcelo absolvovať úvodnú veľkú cenu v Austrálii v polovici marca, než mu plány pokazili samotné tímy. Najprv sa deň pred začiatkom víkendu odhlásil tím McLaren a pred samotným tréningom sa množstvo ďalších tímov už ani nedostavilo. Asi sa im niet čo čudovať. Tentokrát mali silnú právnu pozíciu, aj keď austrálske úrady pár minút pred začiatkom víkendu dovolili preteky usporiadať, ale bez divákov. Myslím, že tieto hodiny budú s odstupom času písať históriu.

Raketový nárast závažnosti situácie vyústil najprv do odloženia pretekov v Bahrajne a Vietname. A do predpovede, že by sa mohlo začať na začiatku mája, čo bolo vzápätí opravené na koniec mája. Ako sa tak v dôsledku pandemickej krízy Európa a USA prebúdzali do reality, muselo aj vedenie Formuly 1 uznať, že nevie, kedy môže začať zase organizovať veľké ceny.

Šport je biznis ako každý iný a Formulu 1 nevynímajúc. Musí teda generovať peniaze. Formula 1 získava peniaze z troch dôležitých zdrojov: od usporiadateľov veľkých cien odmenou za právo preteky vo svojej zemi privítať. Ďalej z predaja televíznych práv a ďalších aktivít, ako je napríklad reklama alebo VIP služby.

Formula 1 má v pláne výnosy na úrovni okolo dvoch miliárd dolárov. Z toho približne 38 % tvoria poplatky usporiadateľov veľkých cien a približne rovnaký podiel platby televíznych spoločností. Pripomeňme si, že dve tretiny všetkých príjmov F1 idú do vrecka samotným tímom, čo je pre nich dôležitá časť rozpočtu.

Je teda zrejmé, že ak sa nebude pretekať, nebude na živobytie. Ak teda vo svojom okolí počujete názory, že by bolo lepšie tohtoročnú sezónu kompletne zrušiť, vlastne tým hovoria, že nemá zmysel bojovať o to, aby si desiatky tisíc ľudí (či už priamo z Formuly 1 alebo v dodávateľských firmách) a ich rodiny zachovali svoje príjmy. Jedným z najsilnejších inštinktov je prežiť a F1 má inštinkty vyhnané do extrému.

Boj o prežitie nebude bez strát. Aby Formula 1 dostala veľké ceny aspoň do televízie, bude sa jazdiť bez divákov. Čo prináša zápletku: jednotliví lokálni organizátori veľkých cien totiž žijú primárne z predaja vstupeniek. A ktorý šéf okruhu by bol ochotný prispieť do rozpočtu F1 a ich tímom a sám nemať žiadne príjmy kvôli nemožnosti predať vstupenky? Tu sa roly obrátia a miesto toho, aby F1 od promotéra veľkej ceny inkasovala, uhradí mu náklady a niečo k tomu prihodí. Od promotéra F1 síce nič nedostane, ale udrží veľké ceny v televízii a k tomu sa pridá nejaká tá reklama. A čo je lepšie? Nemať žiadne príjmy, alebo zachovať aspoň ich polovicu? 

Lewis Hamilton
Mercedes


K záchrane aspoň nejakých príjmov Formula 1 predvedie nevídané zázraky. Napríklad veľké ceny počas štyroch po sebe idúcich víkendov. Alebo vypustenie piatkových tréningov, aby sa uľavilo logistike presunov medzi jednotlivými destináciami. Dve veľké ceny na jednom okruhu pár dní po sebe. Alebo finančná pomoc samotným tímom. Aby zachránil niektoré tímy F1 pred krachom, majiteľ Formuly 1 spoločnosť Liberty Media prostredníctvom obchodných transakcií v rámci skupiny vygeneroval peniaze v objeme 1,4 miliardy dolárov. Časť z nich poslal niektorým tímom ako predčasné platby prize money, aby prežili súčasnú pandemickú krízu. Súčasne Medzinárodná automobilová federácia posilnila svoje práva pri zavádzaní niektorých zmien, ktoré majú za cieľ zachrániť celý šampionát.

Liberty Media je veľká skupina spoločností zaoberajúcich sa rádiovými a satelitnými službami, televíznou a filmovou produkciou alebo usporadúvaním eventov. Relatívne zložitým presunom podielov pod rovnakou holdingovou spoločnosťou ako Formula 1, do inej divízie Liberty Media, navýšila takzvanú likviditu Formuly 1 o 1,4 miliardy dolárov (asi 1,28 miliardy eur). Likviditu sa dá v tejto súvislosti chápať ako mieru schopnosti spoločnosti premeniť rýchlo svoje aktíva na peňažné prostriedky, časť z nich Liberty Media použije na predčasné platby niektorým ohrozeným tímom a ďalšie aktivity súvisiace s usporadúvaním veľkých cien bez divákov a splácaním úverov.

Liberty Media ústami svojho exekutívneho šéfa Grega Maffeia pripúšťa, že Formula 1 nebude mať tento rok žiadny zisk. Stále dúfa, že by sa prvé preteky mohli uskutočniť v priebehu leta, aj keď skutočný začiatok je „veľkou neznámou“.

Súbežne Medzinárodná automobilová federácia (FIA) upravila svoj Športový poriadok vzťahujúci sa na všetky športy vrátane F1. Posilnila právomoc na zavedenie zmien vedúcich k ochrane šampionátu, či už ide o majstrovské šampionáty alebo poháre. A to tým, že pre zmeny nebude potrebný súhlas všetkých účastníkov, ale len ich väčšiny.

Inými slovami: tímy nebudú do stability a posilnenia zdravia F1 „kecať“ tak obštrukčne ako predtým. Z čoho môže šport výhľadovo ťažiť a na základe toho rýchlejšie prekvitať. A to si potom – až opadne prach po pandémii – poviete, že všetko zlé je na niečo dobré.

V túto chvíľu si však môžeme hlavne priať, aby sa seriál Majstrovstiev sveta Formuly 1 rozbehol začiatkom júla v Rakúsku tak, ako je to zatiaľ plánované. Ak sa rozbehne, všetky tréningy, kvalifikácie a predovšetkým preteky budete môcť sledovať tradične na obrazovkách Sport1 a Sport2.

Odporúčame

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac