spravy.sk spravy.sk

McLaren vníma rozpočtový strop ako bolestivý, no potrebný
zdroj: twitter.com

McLaren vníma rozpočtový strop ako bolestivý, no potrebný

Predstavitelia tímu McLaren F1 vnímajú zavedenie rozpočtového stropu vo výške 145 miliónov dolárov za masívne a bolestivé. V záujme prežitia tohto športu však bolo potrebné.

Svetová motoristická rada v stredu prijala sadu nových opatrení, vrátane rozpočtového stropu, limitov pre vývoj áut i motorov, ako aj ďalšie obmedzenia v oblasti vývoja aerodynamiky. Tomu všetkému predchádzali týždeň diskusií s tímami. 

McLaren bol jednou zo stajní, ktorá bojovala za výrazné zníženie nákladov a rozpočtový strop preto víta.

"Formula 1 dnes vyhrala," zareagoval na správu FIA šéf McLarenu Zak Brown. "Toto je pre náš šport nesmierne dôležitý moment. Formula 1 prežíva finančne veľmi náročné obdobie a ak by sme nič nepodnikli, tak by sme riskovali budúcnosť F1 a jej reprezentantov. Tento problém si vyžadoval spoločné riešenie."

Výsledkom zavedenia rozpočtových obmedzení však bude aj prepúšťanie zamestnancov. V McLarene už oznámili, že o miesto v tíme F1 príde 70 ľudí. Od roku 2022 to bude zrejme ešte viac, nakoľko potom by mal klesnúť rozpočet na 135 miliónov dolárov. Tímy tak musia podniknúť aj nepopulárne kroky.

"Už dlhší čas bolo všetkým jasné, že z pohľadu rozpočtov sa budeme musieť uskromniť. V záujme udržateľnosti tohto športu. Všetkých nás teraz čaká veľká výzva," nadviazal riaditeľ tímu Andreas Seidl.

"Spôsob našej práce teraz potrebujeme adaptovať na zostavu so správnou veľkosťou. V budúcich mesiacoch nás teda čakajú masívne a bolestivé zmeny. Mrzí nás, že prídeme o mnohých členov tímu, ale našou snahou bude pripraviť pre budúcnosť maximálne efektívny tím, ktorý dokáže plniť stanovené ciele. Z pohľadu stajne je teraz dôležité poznať jasné pravidlá, ktoré nám umožnia vrátiť sa do procesu prípravy našich áut. Rovnako tak musíme pochopiť pravidlá, ktoré sa týkajú budúcnosti. V tejto súvislosti sme radi, že sme spoločne s inými tímami našli kompromis, ktorý nám ponúka pre roky 2020 a 2021 dostatočnú slobodu v oblasti aerodnamiky. Od roku 2022 potom vstúpia do platnosti nové technické pravidlá," pridal Seidl.

​​​​​​​Tímy F1 sa dohodli na výške rozpočtového stropu aj pre ďalšie obdobie. V sezóne 2022 klesne o ďalších 5 miliónov na 140 miliónov dolárov a v rokoch 2023-2025 sa ustáli na sume 135 miliónov.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: McLaren

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac