spravy.sk spravy.sk

Záhadná strata hlavného sponzora Williamsu. ROKiT ostáva v motošporte a plánuje nové strategické partnerstvo
zdroj: Twitter/James Galoway

Záhadná strata hlavného sponzora Williamsu. ROKiT ostáva v motošporte a plánuje nové strategické partnerstvo

Ako sme vás už informovali, tím Williams prišiel o svojho hlavného sponzora - spoločnosť ROKiT. Britská stajňa však mala problémy už predtým.

Tržby Williamsu v F1 klesli zo 130,7 milióna libier v roku 2018 na 95,4 milióna v roku 2019. 

"Finančné výsledky z roku 2019 reflektujú úpadok naše súťaživosti v F1. Zároveň sú aj výsledkom redukcie príjmov z komerčných práv," uviedol výkonný šéf Mike O´Driscoll. 

"Po štyroch rokoch veľmi solídnych výsledkov v Pohári konštruktérov, keď sme získali dve tretie a dve piate miesta, sme teraz zažili pár veľmi ťažkých sezón. Počas posledných deviatich mesiacov sme však implementovali nástroje rapídnej reštrukturalizácie a posilnili sme technické vodcovstvo v rámci tímu."

Súčasná pandémia koronavírusu samozrejme tradičnej britskej stajni vôbec nepomáha.

"Sezóna 2020 je výrazne poznačená pandémiou. Má to teda aj silný dopad na príjmy z komerčných práv. Náš tím sa navyše rozlúčil s hlavným partnerom ROKiT a dôležitým sponzorom ROK Drinks. Snažíme sa to samozrejme kompenzovať znižovaním nákladov a týka sa to aj našich zamestnancov. Aj napriek tejto hroznej globálnej kríze sa však tešíme na štart novej sezóny," pridal O´Driscoll.

Rokit Williams 2019
Twitter/MsportXtra


Zaujímavé však je, že ROKiT po odchode z Williamsu oznámil pokračovanie sponzorských aktivít v iných motošportových tímoch. Spolupráca s Williamsom mala pritom trvať až do roku 2023. 

Šéfka tímu Claire Williamsová nechcela pomenovať dôvody rozkolu, no poznamenala, že tím si plnil svoje záväzky presne podľa zmluvy. 

ROKit už oznámil, že neukončí svoje sponzorské aktivity vo W sérii a ani vo svojom partnerskom tíme Venturi Formula E.

"Naša spoločnosť želá Williamsu všetko dobré pri realizácii jeho plánov na potencionálny predaj tímu F1," uviedol hovorca spoločnosti ROKiT. "Naša značka pokračuje v sponzoringu motošportových aktivít a hľadá príležitosť na nové strategické partnerstvo."

Všetko teda nasvedčuje tomu, že Williams neprišiel o peniaze od svojho hlavného sponzora následkom jeho finančných opatrení. Presný dôvod však neuviedla ani jedna zo strán.

Vo Williamse sa už radšej sústredia na hľadanie nového majiteľa stajne. A to aj napriek tomu, že zakladateľ a spolumajiteľ tímu Frank Williams bol vždy proti takémuto riešeniu finančných problémov. 

"Toto nie je o rodine Williamsovcov. Toto je o zabezpečení budúcnosti nášho tímu," zdôraznila C. Williamsová. "Frank vždy zdôrazňoval, že ide hlavne o ľudí v tíme. F1 je biznis, ale ľudia sú na prvom mieste. Presne podľa toho teraz konáme. Frank mal navyše vždy ambíciu fungovať v tíme, ktorý bude bojovať o popredné miesta. Verím, že nájdeme partnera, ktorý nám v tom pomôže."

A dokedy by malo byť známe meno nového investora, či dokonca majiteľa tímu: "Nemáme nejaký časový rámec, ale chceli by sme to dotiahnuť do konca v priebehu troch až štyroch mesiacov."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Williams

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac