spravy.sk spravy.sk

Päťbodový plán na spustenie sezóny F1
zdroj: Pirelli Motorsport

Päťbodový plán na spustenie sezóny F1

Predstavitelia Svetovej automobilovej federácie zverejnili oficiálny kalendár pre sezónu 2020 a v F1 sa tak spustilo oficiálne odpočítavanie. Štart ročníka prebehne 5. júla, no zrealizovať je potrebné viaceré bezpečnostné opatrenia.

Ako vyzerá päťbodový plán, ktorý umožní spustenie sezóny F1?

Naďalej testujte

Formula 1 si chce vziať za svoj vzor nemeckú futbalovú Bundesligu. Tribúny v nej sú prázdne a náhradníci sedia v odstupoch na sedadlách pre divákov. Hráči sú navyše stále testovaní na koronavírus. Formula 1 na tom bude veľmi podobne.

Základom sú práve testy. Tímy budú musieť prejsť všetky účastníci pretekov. To znamená, že testy absolvujú pretekári, ale aj členovia tímov a všetci ľudia, ktorí budú mať povolený vstup na okruh. Pozitívne testovaní ľudia poputujú okamžite do karantény. Najvážnejšia situácia by samozrejme nastala, ak by bol pozitívne testovaný pretekár. 

Preteky za zatvorenými dverami

Isté je, že nateraz nebudú prípustné preteky s divákmi na tribúnach. Možné poľavenie v tejto oblasti by mohlo prísť najskôr na jeseň, pričom vôľu pretekov s divákmi odprezentovala Brazília. Nateraz však platí, že na okruhu budú prítomní iba nevyhnutní ľudia. Stanovisko F1 však návrat divákov na tribúny v priebehu sezóny nevylučuje. Všetko bude samozrejme závislé od nariadení v usporiadateľských krajinách a pandemickej situácie. 

Minimálne počty zamestnancov

Tímy budú cestovať do súťažných dejísk v minimálnych možných počtoch. Zatiaľ čo za normálnych okolností si tímy pozývajú prominentných hostí a motorhomy sú plné rozličných inžinierov a mechanikov, teraz to bude iné. Na okruhoch budú iba ľudia, bez ktorých by sa nedalo pretekať. Formula 1 však nateraz nestanovila presný počet zamestnancov, ktorí dostanú povolenie na účasť v pretekoch. Hovorí sa však o maximálom počte 60 výkonných pracovníkov a dvadsiatich nevýkonných pracovníkoch. 

Izolovaná preprava

Zmeny sa týkajú aj príchodu a odchodu z tratí. Tímy budú cestovať separátne a nebude tak prichádzať k možnosti kontaminácie medzi ľuďmi z rozličných stajní. Nehovoríme pritom len o samotnom prílete a odlete do dejiska pretekov. Ľudia z jednotlivých stajní sa medzi sebou nebudú stretávať ani v rámci hotelov či v paddocku. Na okruh budú prichádzať v rozličných časoch. Letecká preprava bude realizovaná cargo letmi a členovia tímov tak neprídu do kontaktu s bežnými cestujúcimi.

Sociálny dištanc

Predstavitelia tímov budú musieť dodržiavať predpísanú vzdialenosť. V niektorých prípadoch je samozrejme blízky kontakt nevyhnutný, no ak to bude možné, budú dodržiavané odstupy. Platiť to bude napríklad aj počas rozhovorov s novinármi. Pomýšľať na tradičné párty spojené s oslavami víťazov je tentoraz nemysliteľné. 

Kalendár F1 2020 schválený FIA:

3. až 5. júl - Rakúsko
10. až 12. júl - Rakúsko
17. až 19. júl - Maďarsko
31. júl až 2. august - Veľká Británia
7. až 9. august - Veľká Británia
14. až 16. august - Španielsko
28. až 30. august - Belgicko
4. až 6. september - Taliansko

Odporúčame

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac