spravy.sk spravy.sk

Systém DAS je legálny, FIA neschválila iba jeho ovládanie. Vysvetľuje Allison
zdroj: Mercedes

Systém DAS je legálny, FIA neschválila iba jeho ovládanie. Vysvetľuje Allison

Malo ísť o revolučnú novinku, no napokon pôjde iba o ďalšiu technológiu, ktorá nedostala zelenú a bola podrobená kritike zo strany konkurentov.

Ako sme vás už informovali, svetová motoristická federácia FIA zakázala systém DAS od roku 2021. Tím Mercedes tak nebude ťažiť z prevratnej technologickej novinky.

O čo vlastne išlo? Piloti Mercedesu dokázali v zimných testoch vďaka DAS pomocou priťahovania a odtláčania volantu korigovať prikláňanie a odkláňanie predných kolies. Vďaka takto menenej zbiehavosti kolies do písmen A a V menili nedotáčavosť auta a tým pádom aj opotrebenie pneumatík. Pri rozbiehavosti bolo auto pretáčavé, pri zbiehavosti nedotáčavé. Gumy sa tak opotrebúvali raz zvonka a raz zvnútra. Pilot si tak mohol promptne meniť vhodnosť využitia v zákrutách a na rovinkách.

Viacerí konkurenti však spochybnili legálnosť tohto systému a FIA im napokon dala za pravdu.

„Celý systém sme podrobne predstavili predstaviteľom FIA už minulý rok. Oboznámili sme ich s výhodami. Vysvetlili sme im, prečo je to legálny systém a oni v podstate priznali, že je to legálne. Neboli však spokojní so spôsobom ovládania, nakoľko volant sa dostával po osi do inej polohy iným spôsobom, ako celým pohybom volantu,“
vysvetľuje technický riaditeľ Mercedesu James Allison.

FIA teda v podstate označila systém za legálny, no nelegálny je spôsob jeho ovládania.

„Povedali nám, že takto to robiť nemôžeme, musíme hýbať celým volantom,
“ pokračuje Allison. „Podľa nich by to bolo príliš náročné.“

Mercedes sa však nevzdal a pripravil iné riešenie.

„Máme veľmi kreatívneho šéfdizajnéra Johna Owena. Prijal to ako novú výzvu. Má dobrý cit pre to, či sa niečo dá, alebo nie. Vďaka tomuto citu môžeme vrážať peniaze aj do vecí, ktoré iní vnímajú ako nerealizovateľné. John túto výzvu prijal a povedal, že to vyrieši. Po ruke má skupinu veľmi talentovaných inžinierov mechaniky a v hlavách majú niekoľko možných riešení,
“ pridal Allison.


Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac