spravy.sk spravy.sk

Naplno cez Eau Rouge: Počas šialenej stávky Kovalainen pochopil, že na Hamiltona nemá
zdroj: TASR

Naplno cez Eau Rouge: Počas šialenej stávky Kovalainen pochopil, že na Hamiltona nemá

"Sú dôvody, pre ktoré je Lewis taký výnimočný," hovorí bývalý kolega Hamiltona z McLarenu Heikki Kovalainen. "Jeho veľkou silou je neskutočný duch bojovníka."

Takéto tvrdenie je samozrejme najlepšie podložiť príkladom. Fínsky pretekár v tomto smere prezradil zaujímavú príhodu, ktorá sa odohrala počas VC Belgicka v roku 2009. 

"Bolo to tesne pred prvým tréningom. Lewis ku mne prišiel a povedali mi - dáme si stávku? Kto prejde vo výjazdovom kole rýchlejšie cez Eau Rouge! Pripomínam, že v piatok ráno to nebola ľahká úloha," spomína Kovalainen.

Pilotom obvykle chvíľu trvá, kým si po príchode do dejiska pretekov zvyknú na okruh i nastavenie auta. Vyraziť z boxov a vpáliť do slávnej zákruty bez akejkoľvek prípravy znelo ako šialený nápad. Heikki sa však nechal prehovoriť.

Hamilton vyrazil na trať ako prvý, Kovalainen o trochu neskôr.

"Cez Eau Rouge preletel naplno. Ja som tam na kúsoček spomalil a stávku tak vyhral Lewis. V tej chvíli mi bolo jasné, že tímový súboj s ním nikdy nevyhrám," priznal Heikki. Realita mu dala za pravdu a Hamilton sa stal jasnou jednotkou McLarenu.

Heikki Kovalainen
Lotus F1 Team

Problémom Kovalainena bol aj zvláštny jazdecký štýl Hamiltona. "Nevedel som s ním držať krok hlavne v brzdných zónach. Lewis dokázal brzdiť neskôr a tvrdšie. Hovoril som o tom s našimi inžiniermi. Vraveli mi, že môj štýl je podobný skôr Alonsovi, Räikkonenovi a Häkkinenovi. My sme si do zákruty prinášali veľkú rýchlosť. Lewis naopak bočil a brzdil veľmi rázne a potom bol schopný pohotovo zrýchliť na rovinku."

Pri porovnávaní sa so svojim kolegom začal Kovalainen pochybovať o svojich schopnostiach.

"V rýchlych pasážach som s ním držal krok. To nebolo také ťažké. V brzdných zónach a v pomalých zákrutách bol však jednoducho skvelý. Dokázal tam ísť na limite viac ako ostatní," poznamenal Kovalainen. "Musím priznať, že bol vždy rýchlejší ako ja. Celkovo som na neho jednoducho nemal. A ak na niekoho rok a pol nestačíte, tak to z vás začne odsávať energiu."

Kovalainen však na druhej strane vraví, že mal s Hamiltonom veľmi dobrý vzťah a rozumeli si aj mimo trate.

"Nemali sme medzi sebou problémy. Osobne ma však frustrovalo, že som na neho rýchlostne nestačil. Myslím si, že ma to v tej fáze kariéry poškodilo. Aj napriek tomu som však rád, že som bol jeho kolegom. Považujem ho totiž za jedného z najväčších, ak nie vôbec najväčšieho pilota histórie. Pre mňa to však v tom čase jednoducho také svetlé nebolo."

Po odchode z McLarenu už nezískal Kovalainen ani bod. V roku 2010 zamieril do tímu Lotus (neskôr Caterham) a tam už jednoducho nemal konkurencieschopné auto. Jeho kariéra F1 sa skončila v roku 2013. 

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac