spravy.sk spravy.sk

Formula 1 sa dištancuje od bývalého bossa Ecclestona
zdroj: TASR/AP

Formula 1 sa dištancuje od bývalého bossa Ecclestona

Bernie Ecclestone bol dlhé roky kráľom sveta Formuly 1. Teraz sa od neho tento svet dištancuje. Bývalý boss sa totiž vyjadril na adresu Lewisa Hamiltona spôsobom, ktorý nie je v dnešnej dobe rasovo korektný.

"Lewis je špeciálny. V prvom rade vravím, že je nesmierne talentovaný pilot. A teraz sa ukazuje, že má aj veľký talent reči. Postavil sa za černošskú komunitu a robí to výborne. Nemyslím si však, že by sa to týka F1," uviedol Ecclestone v rozhovore pre CNN Sport. "Ľudia by mali premýšľať nad tým, čo je dôležité. A týka sa to rovnako všetkých. V mnohých prípadoch sú totiž čierni ľudia oveľa rasistickejší ako bieli."

Ecclestone preto tvrdý postoj Hamiltona nechápem. "Je kompletne hlúpe zhadzovať všetky tie sochy. Mali by ich tam nechať. Keď potom idú ľudia zo školy, môžu deťom vysvetliť, prečo tam tie sochy sú a čo tí ľudia urobili. Samozrejme, nech im povedia aj to, čo urobili zlé."

Bývalého šéfa F1 kritizovali už v roku 2008, keď sa za Lewisa nepostavil pri fanúšikovskom incidente. Jeho neprajníci si vtedy natreli tváre čiernym makeupom. "Podľa jeho otca bolo všetko v poriadku a bol som prekvapený, že sa ho to dotklo. Nečakal by som, že bude brať takých ľudí vážne. Ja osobne som nechápal, prečo to ľudia robili. Také veci však nemôžete brať osobne."

Jedno je isté, podobné názory sú teraz vnímané veľmi citlivo a súčasné vedenie F1 sa preto od Ecclestona dištancuje.

"V tomto čase potrebujeme jednotu v boji proti rasizmu a nerovnosti. S názormi Bernieho Ecclestona kompletne nesúhlasíme a nemajú miesto v F1 a komunite. Pán Ecclestone už nehrá rolu v F1 od jeho odchodu v roku 2017 a aj jeho emeritný titul vypršal v januári 2020," uvádza stanovisko F1.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Bernie Ecclestone

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac