spravy.sk spravy.sk

Verstappenovi chýba oranžová armáda. Potešiť ju však chce aspoň na diaľku
zdroj: Red Bull Racing twitter

Verstappenovi chýba oranžová armáda. Potešiť ju však chce aspoň na diaľku

Tím Red Bull Racing odštartuje sezónu 2020 na domácej trati v Spielbergu. Holanďan Max Verstappen patrí medzi hlavných favoritov na titul, veď na Red Bull Ringu triumfoval v rokoch 2018 i 2019. Ako vníma svoje šance teraz?

Max, naposledy ste sedeli za volantom RB16 ešte počas februárových testov v Barcelone. Ide o vašu najdlhšiu súťažnú pauzu od obdobia motokár?

Je to rozhodne veľmi zvláštne. Nejazdili sme veľmi dlho a áno, je to moja najdlhšia pauza od mojich začiatkoch v motokárach. Našťastie, mám simulátor a ako ste možno videli, voľno som si vypĺňal množstvom virtuálnych pretekov. Každopádne, som veľmi hrdý na to, že sme späť a teším sa na preteky. Zároveň však viem, že to bude pre mnohých ľudí veľká výzva. Nemáme sa však na čo sťažovať.

Tešíte sa na návrat zaa volant?

Rozhodne áno. Bez fanúšikov to bude zvláštne, ale veľmi sa teším na návrat do auta. Verím, že budem čo možno najrýchlejší. Mal som priveľa voľného času a trénoval som preto veľmi intenzívne. Mám za sebou šesť týždňov poctivého tréningu a cítim sa v ešte lepšej kondícii, než som mal pred Austráliou. Okrem toho, teším sa na úvodné dva preteky na domácej trati nášho tímu. Bude to určite špeciálne.

Nakoľko vám bude chýbať vaša oranžová armáda fanúšikov?

Bez mojej oranžovej armády to bude rozhodne iné a budem sa cítiť zvláštne. V Rakúsku máme na tribúnach spravidla množstva holandských fanúšikov a na túto trať mám krásne spomienky. Spomínam si, ako sme tu naposledy spoločne oslavovali víťazstvo. Fanúšikovia stáli pod pódiom a skandovali. Bolo to šialené. Dodalo mi to obrovský úsmev po triumfe. Škoda, že tu teraz nebudú, ale urobíme všetko preto, aby sme im ponúkli dobrú šou aspoň na diaľku. Verím, že si to užijú pri televízoroch.

V Spielbergu vás čakajú hneď dva preteky. Aký výsledok je podľa vás v možnostiach RB16?

V aute RB16 som sedel veľmi dávno. V tom čase som sa v ňom cítil dobre, ale vždy je tu priestor na zlepšenie. Vždy chcem byť lepší. Tím pracoval veľmi poctivo a viem, že chlapci pripravili zlepšenia auta. Zlepšiť sa však chceli určite všetci a nikto teraz nepozná presné rozloženie síl. V Rakúsku sa navyše môžu rýchlo meniť poveternostné podmienky. A to môže zohrať veľkú rolu. Sústredím sa teda iba na seba a dianie na okruhu. Urobím všetko preto, aby som vyťažil z auta maximum.

Na Red Bull Ringu ste triumfovali v rokoch 2018 i 2019. Považujete sa za favorita na hetrik?

Radšej by som získal majstrovský titul! Faktom je, že na hetrik nemyslím, ale najdôležitejšie je, aby sme mali konkurencieschopné auto a aby som podával špičkové výkony. Nikdy som sám seba nevnímal ako favorita. Ani táto trať nepatrila medzi naše najsilnejšie. Vlani však bolo veľmi teplo a my sme vyťažili z kvalitného chladenia motora. Nečakám žiadne ľahké víťazstvo a čakám, že Mercedes bude opäť veľmi silný. Nepoznáme ani silu Ferrari. Očakávam veľmi náročný a vyrovnaný súboj. Určite to však skúsime.

Intenzita sezóny bude veľká. Predstavuje to tlak, alebo sa tešíte na nahustený program?

Zložité to bude hlavne pre členov tímu a ich rodiny. Medzi pretekmi nebudeme môcť cestovať domov a budeme žiť v akejsi bubline. Nehovoril by som však o nejakom tlaku. Všetci totiž robíme to, čo milujeme. Toto je naša práca.

Ako vnímate konanie dvoch pretekov na jednej trati?

Všetko bude závisieť od vývoja prvých pretekov. Samozrejme, bude ľahšie, keď nebudeme musieť niekam cestovať a budeme mať čerstvé poznatky z okruhu. Všetci budú mať na svojom konte mnoho odjazdených kôl. Bude to teda tesné a rozdiely budú marginálne. Isté je, že po prvom víkende sa tímy pokúsia počas toho druhého o nejaké zlepšenia. Bude to niečo iné. Celkovo však platí, že v úvode sezóny budeme svoje autá postupne spoznávať. 

Vnímate rok 2020 ako svoju prvú reálnu šancu na majstrovský titul?

Verím, že áno, ale ťažko to takto povedať. Jedno je isté - urobíme všetko preto a budeme bojovať. Mercedes je však stále hlavným favoritom. Dominujú už dlho a sú stále špičkovým tímom. Myslím si však, že aj my sa postupne zlepšujeme. Zabojujeme teda a pokúsime sa im to skomplikovať. Bude to pekná výzva a skúsime ich zdolať.

V zime poriadne zabrali aj v Honde. Myslíte si, že to bude stačiť na zmazanie straty?

Honda pracovala veľmi tvrdo a v testoch to vyzeralo  naozaj nádejne. Naša maximálna rýchlosť bola na dobrej úrovni a s ich pokrokom som veľmi spokojný. Honda je veľmi motivovaná a chce bojovať o majstrovský titul rovnako, ako to chceme my.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Max Verstappen

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac