spravy.sk spravy.sk

Horner: Verím, že budeme schopní zastaviť dominanciu Mercedesu
zdroj: Red Bull Content Pool

Horner: Verím, že budeme schopní zastaviť dominanciu Mercedesu

V sezóne 2019 obsadil tím Red Bull Racing v Pohári konštruktérov tretiu priečku, pričom na majstrovský Mercedes stratil až 322 bodov. "Býci" však nelenili a zimné testy naznačovali zlepšenú formu. S akými pocitmi vstupuje do nového ročníka šéf tímu Christian Horner?

Ako sa vám darilo udržiavať počas koronapauzy morálku tímu?

Pre Grand Prix tím je samozrejme veľmi nezvyčajné ocitnúť sa v takomto stave hibernácie. Trvala v podstate dva a pol mesiaca a naše kontakty sa presunuli do online priestoru. Podnikali sme viaceré spoločné aktivity. Online fitness cvičenia, piatkové večerné kvízy, ale samozrejme aj porady, v rámci ktorých sme si odovzdávali informácie a venovali sa možnostiam ďalšieho zlepšenia. Snažili sme sa aj o to, by boli do toho zaangažovaní samotní piloti. Aby všetci vedeli, čo sa momentálne deje a boli informovaní aj v časoch nesmiernej neistoty.

Ako ste spolupracovali so šéfmi iných tímov z pohľadu zabezpečenia budúcnosti športu?


Počas lockdownu sa odohrávalo za oponou veľké množstvo práce. Hovorili sme o súčasných i budúcich pravidlách a spoločne sme sa snažili nájsť riešenia, ktoré by neboli v prospech jednotlivých tímov, ale celého športu. V tomto smere to bolo efektívne obdobie a dohodli sme sa na oddialení platnosti nových pravidiel a redukcii rozpočtového stropu. Prijaté boli citlivé kompromisy.

Dajú sa ešte nové pravidlá vyladiť?


Určite áno a po návrate k súťaženiu bude táto debata pokračovať. Nové pravidlá vstúpia do platnosti v roku 2022 a som si istý, že dovtedy budú prijaté ešte nejaké presnejšie objasnenia. Nové finančné pravidlá sú totiž pre všetkých nové a potrebujeme bližšie vysvetlenie.

Čo všetko sa vám podarilo zrealizovať v rámci prípravy Red Bullu na bezpečný štart sezóny?


Už od úvodu pandémie sme sa v Red Bulle snažili hľadať riešenia k oživeniu sezóny. Veľká vďaka patrí v tomto smere aj Dietrichovi Mateschitzovi a celému Red Bullu. Spoločne s promotérom, ľuďmi z F1 i Liberty Media, ale aj vládou, urobili všetko preto, aby sme si mohli konečne užiť prvý súťažný víkend v Rakúsku. A napokon to budú hneď dva víkendy v Spielbergu. My sme tak získali hneď dve domáce veľké ceny.

Aké opatrenia sa budú týkať predstaviteľov tímu v rámci víkendu v Rakúsku?


Silnú pozornosť venujeme ochrane všetkých ľudí, ktorí sa tohto podujatia zúčastnia. Tímy preto budú operovať vo vlastných bublinách. Nebudeme zdieľať spoločné hotely, na okruhu nebudeme mať klasické motorhomy, aj ľudia na pit walle budú mať ochranné rúška. Inak to bude vyzerať aj na štartovom rošte, poprípade na víťaznom pódiu. Všade bude priorita kladená na bezpečnosť a kontakty tak budú minimalizované. Pravidelné budú samozrejme testy na koronavírus. Robíme jednoducho všetko preto, aby sme zabezpečili čo možno najväčšiu bezpečnosť.

Christian Horner oslavuje narodeniny (Verstappen a Albon)
Aston Martin Red Bull Racing


Ako veľmi sa tešíte na návrat k súťaženiu?

Od Melbourne uplynul veľmi dlhý čas. Je veľmi divné, že sezóna sa ešte ani nezačala a kalendárny rok je už vo svojej polovici. Veľmi nás potešilo, keď sme si konečne zajazdil v rámci filmovacieho dňa v Silverstone. Pripomenulo nám to, o čom to všetko je. Snažíme sa tvrdo pracovať na dosahovaní našich cieľov a sme šťastní, že budeme môcť opäť pretekať. Bude to iné, ale akonáhle zhasnú štartovacie svetlá, bude to opäť len o autách, pilotoch a súťaži. To podstatné sa odohrá na trati.

Čo bude kľúčom k úspechu v rámci skrátenej sezóny?


Kľúčová bude spoľahlivosť. Preteky budú nasledovať rýchlo za sebou a bude ich menej. Nepretekali sme od novembra minulého roka a dostaneme sa tak praktiky z nuly na stovku. Po sedemmesačnej pauze to nebude ľahké a piloti budú počas prvých kôl určite poriadne vzrušení. Dôležité bude maximalizovať naše šance a využiť každú príležitosť. Je to nezvyčajný rok, ale možno toto je práve to, čo sme potrebovali v rámci výzvy o zastavenie dominancie Mercedesu z posledných šiestich rokov.

Čaká nás jedna z najvzrušujúcejších sezón histórie?


Podľa mňa to bude fantastická sezóna. Iste, piloti nebudú mať taký pokoj ako obvykle, ale títo chlapci sú profesionáli. Zvyknú si na to veľmi rýchlo. Bude to intenzívne a musíme počítať s inou dynamikou a inou formou tlaku. Ja sa však na to teším a verím, že zažijeme svoju najsilnejšiu sezónu od roku 2013.

Médiá označujú Maxa Verstappena ako najvážnejšieho súpera Lewisa Hamiltona. Dostáva sa tým pod tlak?


Do prvých pretekov ideme všetci s nulou na bodovom konte a šance sú rovnaké. Max nie je pod iným tlakom, než v predošlých rokoch. Myslím si, že si dobre uvedomuje našu situáciu. V zime to vyzeralo veľmi dobre, ale favoritom je stále Mercedes. Veríme však v potenciál svojho auta. Verím a dúfam, že Max a Alex zažijú spoločne s celým tímom silnú sezónu a dokážu vyzvať Mercedes na súboj.

Christian Horner
Red Bull Content Pool


Pre Alexa pôjde iba o druhú sezónu v F1. Čo od neho tím očakáva?

Áno, ľudia možno zabúdajú, že je v F1 iba druhý rok. Vlani si prešiel krstom ohňom, ale vyrovnal sa s tým výborne. Ukázal, že vie pracovať pod tlakom a my sa tešíme, že nadviaže na minuloročný progres. Myslím si, že bude z pohľadu viacerých vecí príjemným prekvapením tejto sezóny.

Nakoľko ste dokázali vylepšiť auto RB16 v porovnaní s Austráliou?


V tejto chvíli nevieme, ako budeme vyzerať na reálnej trati v porovnaní s konkurentmi. To ukážu až preteky. Mali sme pripravené novinky pre Zandvoort a Barcelonu a ďalšie vylepšenia pre Montreal. Tieto podujatia sa samozrejme nekonali, ale snažili sme sa nespať a máme viaceré updaty, ktoré implementujeme do auta. Očakávame však aj podobné napredovanie iných tímov. Máme aj upgrade motora a veľký kus práce bol teda odvedený vo všetkých oblastiach. Od znovuotvorenia fabriky v úvode júna to bol v podstate boj s časom.

S Hondou spolupracujete druhý rok. Ako sa táto spolupráca vyvíja?


Dovolím si povedať, že naša spolupráca je teraz oveľa integrovanejšia. V rámci spoločnej debutovej sezóny sme vyhrali tri preteky a bolo to výborné. Teraz na tom chceme budovať. Sú ambiciózni a zdieľajú s nami vysoké ciele. Aj očakávania sú preto vyššie. Motor predstavuje kľúčovú časť auta a je to pre nás teda kľúčový partner. Tešíme sa na ďalšie spoločné výzvy.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Christian Horner

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac