spravy.sk spravy.sk

Ferrari navrhlo zavedenie zákazníckych áut
zdroj: Scuderia Ferrari

Ferrari navrhlo zavedenie zákazníckych áut

Mattia Binotto prezradil, že značka Ferrari navrhla zavedenie zákazníckych áut do F1. Takýto návrh však narazil na neústretový postoj konkurentov.

Dodávka zákazníckych áut by odstránila problémy spojené s kopírovaním a lá Racing Point a umožnila by získať malým tímom monoposty za relatívne nízke náklady. Továrenské stajne by si samozrejme zároveň privyrobili predajom. 

Tento návrh bol súčasťou debát o šetriacich opatreniach v F1. Zavedený bol napokon rozpočtový strop na úrovni 145 miliónov dolárov od roku 2021, pričom v rokoch 2023, 2024 a 2025 to už bude iba 140 miliónov.

“V rámci diskusií o budúcnosti F1 sme počas obdobia koronapauzy navrhli aspoň zvážiť možnosť dodávky zákazníckych áut. Teda niečo, čo už funguje v MotoGP," prezradil Binotto pre motorsport.com.

“Tento návrh bol však zamietnutý väčšinou tímov, ale aj predstaviteľmi F1 a FIA. My to plne chápeme. Ak by malo prejsť niečo takéto, tak by s tým museli súhlasiť všetci."

Ak však tímy nechcú zákaznícke autá, tak by sa mali správať nezávislo a vznikať by tak nemali problémy, aké vyvstali v prípade áut tímov Racing Point (RP20) a Mercedesu W10 z roku 2019. 

“Každý tím by mal byť nezávislý. Tímy by si mali byť schopné postaviť vlastné autá, vlastnými vývojovými oddeleniami. Toto predsa prikazuje aj Concordská dohoda. Pravidlá sú v tomto celkom jasné. Bolo by skvelé mať tu desať tímov s desiatimi odlišnými autami," pridal Binotto.


Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac