spravy.sk spravy.sk

Prečo nás čaká VC k 70. výročiu?
zdroj: TASR-AP

Prečo nás čaká VC k 70. výročiu?

Formula 1 sa aj počas tohto víkendu odprezentuje na populárnom anglickom okruhu v Silverstone. Po Veľkej cene Veľkej Británie nás teraz čaká Veľká cena k 70. výročiu.

Dve podujatia pod rovnakým názvom by pochopiteľne neboli možné a podobnú situáciu sme zažili v úvode sezóny, keď sa v Spielbergu uskutočnili VC Rakúska a VC Štajerska.

Aj v tomto prípade ide o súčasť troch pretekov v rade, nakoľko už v dňoch 14. až 16. augusta sa uskutoční VC Španielska.

Prečo opäť v Silverstone?

Zhustenie programu spôsobila pandémia koronavírusu. Tímy nemôžu slobodne cestovať po celom svete a Formula 1 sa tak snaží natlačiť čo najviac pretekov do Európy. Myšlienka organizácie dvoch pretekov na jednom okruhu vytvorila dobré predpoklady pre zníženie rizika nákazy, ale zároveň aj limituje náklady tímov v ťažkom roku. 

Silverstone je pre väčšinu tímov ideálnym riešením. V Anglicku totiž sídlia viaceré stajne F1, niektoré dokonca priamo v blízkosti tohto okruhu. 

Sebastian Vettel - Silverstone
TASR-AP

Prečo takýto názov?

V roku 2020 oslavuje Formula 1 svoje sedemdesiate výročie, nakoľko história tohto šampionátu sa začala písať v roku 1950. Majstrovstvá sveta vtedy ponúkli sedem pretekov, pričom 13. mája uspel v premiére na okruhu v Silverstone Giuseppe Farina z Alfy Romeo. Posledné preteky sezóny sa vtedy konali 3. septembra v talianskej Monze. 

Uvidíme ešte dva preteky na jednej trati?

Možno áno, možno nie. V tejto chvíli je isté, že dve podujatia zažil Spielberg a zažije ich aj Silverstone. Medzitým pribudli do kalendára Mugello, Nurburgring, Soči, Imola a Portimao. Vo všetkých prípadoch však pôjde iba o jednu Grand Prix. 

Stále sa však čaká na doplnenie ďalších pretekov. Ak bude do kalendára zaradený Bahrajn (november, alebo december), je veľmi pravdepodobné, že dva preteky uvidíme aj tam. V tomto prípade by bola situácia ešte zaujímavejšia, pretože by išlo o preteky na dvoch odlišných tratiach. Okrem klasickej trate by organizátori využili aj kratší ovál s dĺžkou 3,543 km. 

Lando Norris v Silverstone
TASR-AP

Bude jubilejná VC iná ako VC Veľkej Británie?

Nie, aj v prípade tohto víkendu sa pôjde podľa rovnakého formátu. V nedeľu nás teda čaká opäť 52 kôl na okruhu s dĺžkou 5.891 km. 

Rozdiel však bude hlavne v tom, že výrobca pneumatík Pirelli plánuje priniesť mäkkšie zmesi penumatík. Tentoraz pôjde o zmesi C2, C3 a C4, zatiaľ čo počas minulého víkendu to boli C1, C2 a C3. Práve pneumatiky pritom zohrali počas VC Veľkej Británie dôležitú rolu.

Je Silverstone v kalendár F1 70 rokov?

Nie. Veľká cena Veľkej Británie je síce súčasťou histórie F1 po celých 70 rokov, ale okrem Silverstone sa súťažilo aj v Brands Hatch a Aintree. Silverstone je tak teda súčasťou kalendára F1 54 sezón. 

Od roku 1987 už hostí VC Veľkej Británie iba Silverstone. V roku 1993 sa konali preteky F1 aj v Doningtone, ale vtedy išlo o podujatie pod hlavičkou VC Európy.


Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Silverstone

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac