spravy.sk spravy.sk

Kauza Racing Point dostala šéfov do sporu. Szafnauer: Je to smiešne a frustrujúce
zdroj: TASR-AP

Kauza Racing Point dostala šéfov do sporu. Szafnauer: Je to smiešne a frustrujúce

Boss tímu Racing Point Otmar Szafnauer obvinil šéfa McLarenu Zaka Browna, že celá kauza brzdových kanálikov iba bičuje emócie v paddocku.

Stewardi FIA v piatok rozhodli, že Racing Point stratí pätnásť bodov v Pohári konštruktérov a zároveň mu naparili pokutu vo výške 400 000 dolárov. Dôvodom je využívanie brzdových kanálikov Mercedesu W10 v tohtoročnom aute RP20.

Prekvapením pre mnohých však je, že Racing Point môže aj napriek trestu naďalej používať brzdové kanáliky vyvinuté iným tímom. Aj preto podali tímy Ferrari, Renault a McLaren ďalší protest a žiadajú ešte tvrdší trest.

"Myslím si, že toto rozhodnutie je pre fanúšikov zmätočné. Niečo, čo nie je legálne, môže byť naďalej v aute," uviedol Brown na tlačovej konferencii. "Predstavitelia Racing Point uviedli, že celú vec okopírovali na základe fotografie. Je jasné, že je to nezmysel a na takéto kopírovanie museli mať lepšie podklady."

Szafnauer na to zareagoval:"Zak Brown nie je inžinier a nevie o čom hovorí. Nemá potuchy o čom hovorí. Ani trochu. Som prekvapený, ako málo pozná pravidlá F1. Zdá sa mi, že o historickom súťažení toho vie viac ako o F1."

Szafnauer v tejto chvíli nevie, či sa jeho tím odvolá. "Prípadné odvolanie si vyžiada odbornú pomoc právnikov. A tí vás môžu stáť viac ako pokuta. Musíme si to teda ešte premyslieť. Ja tvrdím, že sme neurobili nič zlé a držali sme sa platných pravidiel."

Súperi naopak tvrdia, že brzdové kanáliky predstavujú iba časť širšieho problému a na aute tímu Racing Point je toho podozrivého oveľa viac. Szafnauer však upozorňuje: "Máme tu predsa aj iné tímy, ktoré sú na tom podobne. Nemyslím si napríklad, že by tím Haas niekedy jazdil s brzdovými kanálikmi, ktoré by neboli navrhnuté tímom Ferrari. V tomto smere nemali nikdy vlastný dizajn. My sme si vždy navrhoval vlastné veci. K dispozícii sme mali legálne dáta Mercedesu o brzdových kanálikoch z roku 2018. Náš systém však bol uznaný ako legálny. A teraz vraj zrazu porušujeme pravidlá. Je to smiešne a frustrujúce zároveň. Ak sa pozrieme na tímy ako Haas a Toro Rosso, tak oni sú na tom podobne. Oni sú v poriadku a my nie? Je to frustrujúce."


Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Racing Point

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac