spravy.sk spravy.sk

Zmena kvalifikačného módu pomôže Mercedesu v pretekoch
zdroj: TASR-AP

Zmena kvalifikačného módu pomôže Mercedesu v pretekoch

Boss tímu Mercedes Toto Wolff vyjadril presvedčenie, že pripravovaný zákaz kvalifikačného módu motorov jemu tímu výrazne neublíži. Stratený výkon z kvalifikácie sa totiž môže pozitívne prejaviť v pretekoch.

FIA minulý týždeň informovala tímy, že o VC Belgicka už nebude možné odlišné nastavenie motora pre kvalifikáciu a preteky. Toto nastavenie tak bude jednotné pre sobotu i nedeľu. Cieľom by malo byť zastavenie dominancie Mercedesu, ktorý je predovšetkým v kvalifikácii naozaj suverénny. 

"Primárnym cieľom FIA bolo podľa mňa implementovať pravidlo v záujme lepšieho pochopenia a lepšej analýzy správania motorov," rozhovoril sa Wolff. "Je to veľmi kompletná metóda medzi spaľovaním motora a celým spätným energetickým systémom. Ak budeme mať iba jeden mód, tak bude pre FIA jednoduchšie všetko schvaľovanie jednoduchšie."

Na margo faktu, že by malo ísť o účelovú zmenu proti tímu Mercedes, zareagoval Wolff pokojne: "V F1 sa vždy hľadali cesty k spomaleniu lídrov. Vždy tu bola snaha o vyrovnanosť, ale to je pre šport dobré. My to vnímame ako výzvu. Máme dobrý kvalifikačný mód, ktorý nám umožňoval získať viac sily v poslednej session. Ak však prídeme o túto silu v kvalifikácii, máme šancu získať ju v pretekoch. Nemusí teda ísť o deficit. Jednoducho sa pokúsime nastaviť motor tak, aby bol silnejší v pretekoch. Je to pekná výzva."

Wolff je navyše presvedčený o tom, že Mercedes svoju kvalifikačnú rýchlosť výrazne nestratí. 

"Nemyslím si, že prídeme o sobotňajší výkon. Doposiaľ sme totiž mali slušný náskok. Trápili sme sa skôr v pretekoch, v ktorých sme mali nastavený kvalifikačný mód v prospech kvalifikácie. Takto nám to teda z pohľadu pretekov pomôže. Iste, v kvalifikácii možno prídeme o pár desatín sekundy. V pretekoch však z toho plynú benefity," dodal šéf tímu Mercedes.

Spomínaná zmena pravidla mala platiť už od VC Belgicka, no momentálne to vyzerá tak, že sa presunie až na Monzu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac