spravy.sk spravy.sk

Honda a AlphaTauri oslávili päťdesiatku najkrajším možným spôsobom
zdroj: TASR-AP

Honda a AlphaTauri oslávili päťdesiatku najkrajším možným spôsobom

Tím AlphaTauri zažil v Monze preteky snov. Pierre Gasly vybojoval senzačné víťazstvo a pár bodíkov pripísal na konto tímu aj deviaty Daniil Kvjat.

"Je to neskutočné! Nemám slová. Neuveriteľné!" tešil sa Gasly. "Počas posledných osemnástich mesiacov som zažil viac, ako som mohol očakávať. Sústredil som sa na návrat do Scuderie AlphaTauri a deň po dni, preteky po pretekoch, sme sa dokázali zlepšovať. Spoločne rastieme. Vlani mi tento tím umožnil zisk prvého pódia v Brazílii a teraz mi ponúkol šancu vyhrať svoje prvé preteky. Nám, talianskemu tímu, sa to podarilo v talianskej Monze. Bol to skvelý deň!"

Ako však Gasly upozornil, išlo o boj do poslednej zákruty. "V závere na mňa tlačil Sainz a ak by som o tú prvú priečku prišiel, tak by som veru s druhým miestom spokojný nebol. Inokedy áno, ale teraz nie. Bojoval som a posledných päť kôl bolo takých intenzívnych, že som zo desaťkrát takmer vyletel. Dal som do toho všetko. Veľká vďaka ľuďom na trati i na základniach vo Faenze a Bicestri. Pre nich všetkých je to veľký deň."

Pierre Gasly
TASR-AP


Dôvod na spokojnosť mohol mať aj deviaty Daniil Kvjat. "Boli to veľmi rušné preteky. Som šťastný za Pierra a gratulujem jemu i celému tímu. Je to pre nás skvelý deň. Ja osobne som viac ako deviate miesto získať nemohol. Nemal som totiž toľko šťastia pri načasovaní boxov a ani z pohľadu výberu pneumatík na štarte. Z pohľadu taktiky nám nevyšlo nič, no našťastie platil v prípade Pierra pravý opak. Je neskutočné ako využil svoju príležitosť a mám z neho radosť. Ja som takú šancu nedostal, ale nie som sklamaný. Odjazdil som totiž dobré preteky."

Šéf tímu AlphaTauri Franz Tost mal tentoraz dôvod na mimoriadne spokojné hodnotenie pretekov.

"Dvanásť rokov po veľkom víťazstve Sebastiana Vettela v Monze, dokázal náš tím zopakovať rovnakú vec s Pierrom Gaslym," rozhovoril sa s hrdosťou v hlase Tost. "Z pohľadu taktiky sme odviedli fantastickú prácu. Pierre sa dostal do boxov kolo pred výjazdom safety car a to mu určite výrazne pomohlo. Samozrejme, v tom čase sme nemohli tušiť vývoj situácie. Presne to sme však potrebovali. Po reštarte pretekov bol tretí a v prvej zákrute dokázal predbehnúť Strolla. Hamilton potom dostal trest a Pierre si už vedúcu pozíciu podržal. Sainza udržal pekne pod kontrolou. Pierre odjazdil fantastické preteky. Výborne išiel aj Daniil. Aj on dokázal zabodovať, no mal trochu smoly pri výmene pneumatík. Pre náš tím ide o najlepší možný výsledok a sme teda veľmi šťastní. Veľká vďaka patrí aj Honde za dodanie silného a spoľahlivého motora. Teraz sa začneme pripravovať na Mugello."

Pierre Gasly
TASR-AP


K veľkému víťazstvu sa vyjadril aj technický riaditeľ Hondy Tojoharu Tanabe. "Fantastické víťazstvo Pierra Gaslyho a AlphaTauri. Týmto krásnym víťazstvom sme navyše oslávili 50. preteky nášho partnerstva. Extra bonusom je fakt, že tím uspel na domácej trati. Pierre jazdil rýchlo a vyrovnane a taktika mu vyšla perfektne. Výborne pracovali aj naše motory. Honda je hrdá na toto partnerstvo, ktoré sa krok po kroku zlepšuje. Veríme, že si to užili aj fanúšikovia na celom svete. Ďakujeme im za podporu. Pre nás išlo aj o prvé preteky podľa nových pravidiel spojených s nastavením motora pre kvalifikáciu. Máme množstvo dát a tešíme sa na Mugello. Pri hodnotení víkendu nás však mrzí porucha motora Maxa Verstappena. Určite to preveríme a verím, že najbližšie zažijú skvelé preteky všetky štyri autá s našimi motormi."


Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Pierre Gasly

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac