spravy.sk spravy.sk

V Le Mans sa tešili aj expretekári F1
zdroj:

Japonská automobilka Toyota tretíkrát za sebou triumfovala na prestížnych motoristických pretekoch 24 hodín Le Mans.

Na okruhu La Sarthe sa z víťazstva tešila posádka s Japoncom Kazukim Nakadžimom, Švajčiarom Sebastianom Buemim a Novozélanďanom Brendonom Hartleym. Prvenstvo si tím Toyoty na modeli TS050 Hybrid vybojoval po 387 odjazdených kolách (5273,262 km).

“Hneď po štarte sme mali defekt a potom problém s brzdami. Myslel som si, že máme po pretekoch. Problémy však mali aj konkurenti a napokon sme vyhrali. Je to neskutočný pocit a som nesmierne šťastný,“ vyslovil sa Buemi.

Buemi a Nakadžima už boli aj pri prvenstvách v rokoch 2018 a 2019. Hartley nahradil Španiela Fernanda Alonsa, ktorý sa pripravuje na návrat do seriálu formuly 1. Druhú priečku obsadil s mankom piatich kôl švajčiarsky tím Rebellion s Američanom Gustavom Menezesom, Francúzom Normanom Natom a synovcom Ayrtona Sennu Brunom. Tretia skončila ďalšia posádka značky Toyota.

V majstrovskej triede LMP2 vybojoval svoj prvý triumf v Le Mans bývalý pretekár F1 Paul Di Resta z tímu United Autosports.

Di Resta pomohol k triumfu spoločne s Philipom Hansonom a Filipom Albuquerquom. Ich tím mal 33-sekundový náskok pred Jota Sport.

"Triumf v Le Mans je výnimočným zážitkom. Obzvlášť, ak náš tím vyhral už štvrtýkrát v rade to a je naozaj unikátna vec. Teší ma najrýchlejšie kolo, ktoré nám zabezpečilo pole position. A potom aj traťový rekord v triede LMP2."

"Bohužiaľ nám tento rok chýbali fanúšikovia a atmosféra teda nebola rovnaká. Aj tak to však boli skvelé preteky a tím bol počas celého týždňa skvelý," pridal Di Resta.

V poradí 88. ročník pretekov pre pandémiu koronavírusu preložili na september z júna a uskutočnil sa prvýkrát bez prítomnosti divákov.

Výsledky: 1. Sebastian Buemi, Kazuki Nakadžima, Brendon Hartley (Švaj./Jap./N.Zél. - Toyota TS050 Hybrid) 387 kôl, 2. Bruno Senna, Gustavo Menezes, Norman Nato (Braz./USA/Fr. - Rebellion R13) -5 kôl, 3. Mike Conway, Kamuj Kobajaši, Jose Maria Lopez (V.Brit./Jap./Arg. - Toyota TS050 Hybrid) -6 kôl