spravy.sk spravy.sk

Fakty a zaujímavosti spojené s VC Ruska
zdroj: TASR

Fakty a zaujímavosti spojené s VC Ruska

Už tento víkend sa v ruskom Soči uskutoční siedma Grand Prix Ruska. Tím Ferrari pri tejto príležitosti zosumarizoval zaujímavé fakty a čísla spojené s týmto podujatím.

2 - počet ruských tímov, ktoré sa objavili v F1. Tým prvým bol v roku 2006 Midland. Išlo o projekt financovaný rusko-kanadským obchodníkom Alexom Šnajderom. Ten prevzal tím Jordan a neskôr ho predal holandskej spoločnosti Spyker. Vo svojej jedinej sezóne nezískal Midland ani bod. Pilotmi tejto stajne boli Christijan Albers a Tiago Monteiro. Druhým ruským tímom bola Marussia. Tá pôsobila v F1 v rokoch 2012 až 2014. Absolvovala 73 pretekov, pričom v 34 z nich mala motory Ferrari. Marussia získala dva body. Postaral sa o to pilot z akadémie Ferrari Jules Bianchi v Monaku 2014. 

3 - počet ruských pilotov v F1. Prvým bol Vitalij Petrov, ktorý súťažil v rokoch 2010 až 2012 za tímy Renault a Caterham. V 57 štartoch získal jedno pódium a jedno najrýchlejšie kolo. Ako druhý sa do F1 dostal Daniil Kvjat, ktorého poznáme z pôsobenia v tímoch Scuderia Toro Rosso, Red Bull Racing a Scuderia AlphaTauri. Kvjat získal tri pódiá a v 102 štartoch nazbieral 180 bodov. Je teda najúspešnejším Rusom histórie F1. Jeden bod v 21 štartoch zaznamenal Sergej Sirotkin, ktorý pretekal v roku 2018 za Williams. V tom istom roku sa v piatkovom tréningu na VC Ruska predstavil za Renault Arťom Markelov. Momentálne pôsobí v F2. Rovnako tak aj jeho krajania Nikita Mazepin a člen akadémie Ferrari Robert Shwartzman.

6 - počet výjazdov safety car v Soči. V roku 2014 sa bezpečnostné auto na trať nedostalo, o rok neskôr však zasiahlo do pretekov dvakrát. Prvé tri kolá prebehli za safety car v rokoch 2016 a 2017, zatiaľ čo v roku 2018 išlo o čisté preteky. Vlani bolo safety car opäť v akcii počas prvých troch kôl a potom bolo v 28. kole využité aj virtuálne bezpečnostné auto. Počas kôl 30 až 32 sa k slovu dostalo aj to reálne.

8 - počet miest, ktoré hostili preteky F1 a zároveň aj olympijské hry. Okrem Soči ide aj o Montreal, Barcelonu, Melbourne, Mexico City, Berlín, Rio de Janeiro a Los Angeles. 

26 - priemerný počet prebiehacích manévrov (mimo predbehnutí pit stop taktikou) počas VC Ruska. Najatraktívnejšie boli hneď prvé preteky v roku 2014. Vtedy videli diváci až 35 predbiehacích manévrov. V roku 2017 sa naopak udial iba jediný, keď predbehol Pascal Wehrlein kolegu zo Sauberu Marcusa Ericssona.

Tento týždeň v histórii:

23. september 1990 - V Estorile sa uskutočnila VC Portugalska. Tím Ferrari si tak vybojoval pozície v prvom rade, no po štarte dostal Nigel Mansell s monopostom F1-90 šmyk a vytlačil kolegu Alaina Prosta k múru. Na čelo sa tak dostala dvojica McLarenu. Angličan sa otriasol a napokon dokázal predbehnúť Ayrtona Sennu. Pre Ferrari tak získal svoje posledné víťazstvo kariéry. Prost bol tretí za Sennom.

24. september 1931- V anglickom Richmonde sa narodil Mike Parkes. Išlo o univerzálneho pilota, ktorý reprezentoval Ferrari v rozličných vytrvalostných pretekoch. Na svoje konto pripísal 27 víťazstiev a v roku 1964 vyhral dvanásťhodinovku v Sebringu. Jeho kolegom za volantom 275 P bol Umberto Maglioli. Okrem toho vyhral v rokoch 1965 a 1966 aj tisíckilometrové preteky v Monze. Raz bol jeho kolegom Jean Guichet, v druhom prípade John Surtees. Parkes odjazdil aj sedem pretekov F1. V šiestich súťaži za Ferrari a získal dve druhé miesta - v roku 1966 v Taliansku a Francúzsku. Parkes zahynul 28. augusta 1977 pri cestnej nehode v Turíne. V tom čase bol inžinierom a testovacím pilotom Lancie.

25. september 2010 - V Singapúre získal Fernando Alonso pole position. Španiel zaznamenal za volantom Ferrari čas 1’45”390, keď zdolal o 67 tisícin Sebastiana Vettela z Red Bullu. Tretí bol Lewis Hamilton z McLarenu. Pre Alonsa išlo o druhú pole position vo farbách Scuderie. O deň neskôr získal svoje štvrté víťazstvo pre Ferrari.

26. september 2004. V Šanghaji sa uskutočnila historicky prvá VC Číny. Pole position získal Rubens Barrichello z Ferrari. Jeho kolega Michael Schumacher nezaznamenal po šmyku kvalifikačný čas a musel tak štartovať z chvosta. V tom čase mali piloti k dispozícii iba jedno rýchle kvalifikačné kolo. Brazílčan potom odjazdil bezchybné preteky a vyhral. Schumacher sa prepracoval na dvanástu pozíciu.

27. september 2017 - Tím Scuderia Ferrari sa predstavil počas VC USA s americkými vlajkami na svojich autách. Išlo o gesto spolupatričnosti po teroristických atakoch z 11. septembra.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac