spravy.sk spravy.sk

F1 má záujem o preteky v Riu, enviromentalisti protestujú
zdroj: Pirelli Motorsport

F1 má záujem o preteky v Riu, enviromentalisti protestujú

Formula 1 má eminentný záujem o návrat o Brazílie v roku 2021. Cieľom je zorganizovať preteky v Rio de Janeiro, no problémom je silný protestný hlas zo strany enviromentalistov.

VC Brazílie bola súčasťou kalendára od roku 1973 a od roku 1990 boli tieto preteky spojené s okruhom v Sao Paolo. Pred rokom sa po pretekoch na Interlagose na pódiu tešili Max Verstappen, Pierre Gasly a Carlos Sainz.

O budúcnosti okruhu Interlagos sa diskutuje už niekoľko rokov a na základe platného kontraktu sa tam mali konať posledné preteky tento rok. Pandémia koronavírusu vystavila stopku a súčasné vedenie Liberty Media navyše nemá s organizátormi v Sao Paole také dobré vzťahy ako bývalý šéf F1 Bernie Ecclestone.

Liberty Media počíta s Brazíliou aj naďalej, no uprednostňuje Rio de Janeiro. V tomto meste sa už v minulosti pretekalo. Konkrétne na okruhu Jacarepagua v roku 1978 a v rokoch 1981 až 1989.

Boss F1 sa už so žiadosťou o postoj k tomuto návrhu obrátil na guvernéra Ria Claudia Castra. 

Problém je však v tom, že projekt návratu F1 do Ria počíta s novou traťou na mieste starej vojenskej základne v Deodore. Tá bola využívaná aj v rámci olympiády v roku 2016. V tomto prípade by však museli byť vyrúbané tisícky stromov. Okamžite po Careyho liste tak zareagovala enviromentálna organizácia, ktorá funguje na twitteri s hashtagom #BrazilSaysNoToDeforestation. 


Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Brazília

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac