spravy.sk spravy.sk

Renault nevylučuje spoluprácu s Red Bullom. Rozhodnúť by sa však malo až na jar
zdroj: TASR-AP

Renault nevylučuje spoluprácu s Red Bullom. Rozhodnúť by sa však malo až na jar

Boss tímu Renault F1 Cyril Abiteboul pripúšťa možnosť rokovaní so stajňami Red Bullu o prípadnej dodávke motorov po sezóne 2021. Práve vtedy sa totiž s kráľovskou kategóriou motošportu rozlúči japonská Honda.

Renault a Red Bull spolupracovali do roku 2018. Ich rozchod však nebol ani zďaleka ideálny. 

Ak sa však tímy Red Bull Racing a AlphaTauri nedohodnú s iným výrobcom, bude im musieť na základe pravidiel FIA dodať motory práve Renault. Ten totiž momentálne - na rozdiel od Mercedesu a Ferrari - nespolupracuje so žiadnym iným tímom.

Všetky strany si to veľmi dobre uvedomujú a pozitívnou správou môže byť príchod nového šéfa Renaultu Lucu De Mea. Ten sa osobne zúčastnil posledných pretekov na Nurburgringu a televízne kamery ho zachytili vychádzať z motorhomu Red Bullu. Spoločne s Helmutom Markom a Christianom Hornerom tam mali debatovať práve na tému motory.

"Ak sa ma pýtate na úroveň tejto diskusie, tak z môjho pohľadu bol hlavným kontaktom takýchto rokovaní Helmut Marko," hovorí Abiteboul. "Očakávam, že tak tomu aj ostane. Môžem však potvrdiť aj to, že Dietrich Mateschitz sa pozná s Lucom De Meom. Možno sa teda diskusia presunie na najvyššiu úroveň."

"V tejto chvíli však ešte o ničom konkrétnom nerokujeme. Red Bull sa ešte podľa mňa spamätáva zo šoku v podobe rozhodnutia Hondy. Osobne netuším, či o tom vopred vedeli, alebo nie. V každom prípade to musia vstrebať a pochopiť možnosti. A potom sa pozrú na to, čo môžu v tomto smere podniknúť a čo im dovoľujú pravidlá."

Podľa Abiteboula sa ešte v tejto chvíli netreba ponáhľať. Téma dodávky motorov pre rok 2022 bude možno aktuálna až na začiatku budúceho roka. 

"Tak ako som už viackrát povedal, poznáme pravidlá. Ak však tieto tímy nebudú mať motory pre rok 2022, tak podľa mňa dôjde k dohode o našej spolupráci až niekedy v máji budúceho roka. V F1 sa medzitým môže stať veľa. Uvidíme teda," pridal Abiteboul.

Podobný názor vyslovil aj šéf Red Bull Racing Christian Horner. "V tejto chvíli je isté iba to, že po sezóne 2021 tu budeme mať troch výrobcov motorov. Je teda logické, že budeme rokovať s týmito spoločnosťami. Máme však dostatok času na zváženie jednotlivých možností," uviedol Horner pre motorsport.com.


Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Red Bull

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac