spravy.sk spravy.sk

Prečo Honda opúšťa F1, no v IndyCar ostane?
zdroj: Honda Racing F1 twitter

Prečo Honda opúšťa F1, no v IndyCar ostane?

Japonská Honda oznámila, že po sezóne 2021 opustí svet Formuly 1. Zaujímavosťou však je, že v americkej sérii IndyCar zotrvá.

Nie je to prvýkrát, čo sa Honda rozhodla pre prekvapivý odchod z F1. Tentoraz na to doplatia tímy Red Bull Racing a AlphaTauri. Odberatelia motorov v zámorí sa však báť nemusia.

"Naše pôsobenie v IndyCar je realizované samostatnou spoločnosťou HPD, ktorá nezávisle zastupuje Hondu v rámci Ameriky," vysvetľuje výkonný riaditeľ Honda F1 Masaši Jamamoto. "Naše zotrvanie v F1 sme zvažovali veľmi poctivo a do úvahy sme museli brať hlavne rapídny nárast požiadaviek pre uhlíkovú neutralitu."

"V konečnom výsledku išlo o rozhodnutie našich top inžinierov, ktorý sa starajú o budúce pohonné jednotky. Pri prehodnotení všetkých faktorov sme už bohužiaľ nemohli pokračovať v F1."

Zamestnanci Hondy v Japonsku preorientujú svoju pozornosť z projektu F1 na nový projekt spojený so znižovaním uhlíkových emisií. Cieľom je zabezpečiť karbónovú neutralitu do roku 2050. Zamestnanci v USA však pokračujú v započatej práci.

Aj v F1 sa pritom snažia o uhlíkovú neutralitu, ktorú chcú dosiahnuť do roku 2030. "Áno, tento cieľ máme spoločný. Predstavy o ceste k nemu sa však v našich prípadoch líšia," podotkol Jamamoto. "Našim prioritným cieľom je dodať motory novej generácie automobilkám a motocyklom na celom svete. Preto potrebujeme presunúť našich top inžinierov do tohto projektu."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Honda

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac